İNTERNET BANKACILIĞI
BES'li Kiraz Hesap

BES'li Kiraz Hesap

Bireysel Emeklilik Sistemi'ne Hemen Başvurun, 90 gün boyunca BES’li Kiraz Hesap ile Yüksek Faiz Oranı’ndan Yararlanın!

 • Avantajlı faiz oranlarıyla birikim yapan, aynı zamanda paranızı dilediğiniz gibi kullanma imkanı veren, sizi özgür kılan hesap...
 • Arzu ettiğiniz zaman para yatırma, para çekme ve EFT/havale işlemlerinizi de gerçekleştirebilirsiniz.
 • Özellikler
 • Sıkça Sorulan Sorular
 • Minimum Vadesiz Mevduat alt limit tutarı 1.000 TL olup, Bankamızca belirlenen vadesiz mevduat alt limit tutarları aşağıdaki tabloda detaylandırılmıştır. Nakit ihtiyaçlarınız için ise daha yüksek bir tutar belirlemeniz mümkündür.
 • Vadeli mevduat limitleri; minimum 1.000 TL maksimum 500.000 TL’dir. Belirlenen limitler dışında kalan bakiyeler faiz kazanmayacaktır.
 • BES’li Kiraz Hesap açılış gününden itibaren, 30 iş günü içerisinde Bireysel Emeklilik Sözleşmesi imzalamanız ve BES’li Kiraz Hesap açılışını takip eden 60 günlük süre içinde sözleşmenizin yürürlüğe girmesi durumunda, Hoş Geldin Faiz Oranı 90 gün boyunca geçerlidir.
 • Müşterinin BES’li Kiraz Hesap açılış gününden önce yürürlüğe girmiş ya da halen teklif aşamasında bir sözleşmesi var ise, Hoş Geldin Faiz Oranı’ndan 90 gün boyunca yararlanamaz. 90 gün geçerlilik süresi sisteme yeni girişler için geçerlidir.
 • Hoş Geldin faiz döneminin sona ermesinden sonra aşağıda belirlenen tutar aralıklarına göre değişen Devam Faiz oranı uygulacak olup, ilgili faiz oranı hesapta bulunan bakiye doğrultusunda günlük olarak Bankamızın takdirine göre değişkenlik gösterecektir.
 • Başka şirketten aktarım yoluyla satışı yapılan BES’ler kabul edilmemektedir.
 • BES sözleşmesinin imzalanmaması veya ilk 60 gün içinde cayma hakkının kullanılması halinde “Ek Hoş Geldin Süresi” sunulmamaktadır.
 • BES katkı payını ödeyen kişi ile Kiraz Hesap sahibinin aynı kişiler olması gerekmektedir.
 • BES'li Kiraz Hesap sadece gerçek kişiler için geçerlidir.
 • Hesaptan sınırsız para çekme, hesaba para yatırma işlemlerini gerçekleştirebilir, tüm gün boyunca hesabınıza ulaşılabilir, EFT (EFT işlem saatleri içerisinde), virman ya da havale ve ATM’den para çekimi yapılabilirsiniz. Aynı zamanda, talimatını verdiğiniz düzenli ödemeleriniz (kredi kartı, fatura, kredi ödemeleri) bu hesaptan otomatik olarak gerçekleşmektedir.
 • Hesaptan yapılan EFT/Havale işlemlerinde Bankamızın ücret tarifesi geçerlidir.
 • Çalışma günlerinde saat 17.00’den önce hesaba yatırılan tutarlar o günün valörüyle, saat 17:00’den sonra yatırılan tutarlar ertesi gün valörüyle dikkate alınır.
 • Her müşteriye aynı anda sadece bir adet BES'li Kiraz Hesap açılabilir. Ortak hesaptan Kiraz Hesap açılması durumunda ana hesap sahibi ayrıca başka bir hesaptan aynı anda Kiraz Hesap açamaz. Farklı zamanlarda açılsa dahi Hoş Geldin Faizi tekrar uygulanmaz.
 • Hesabınızdan yapılan EFT/Havale/SWIFT işlemlerinde Bankamızın uyguladığı ücret tarifesi geçerlidir.
Döviz Cinsi Kiraz Hesap Vadeli Tutar Aralığı*Vadesiz Alt Limit Tutarı**Hoş Geldin Faiz Oranı*** Devam Faiz Oranı***
TL 1.000 - 9.999 TL 1.000 TL %17,00%14,00
10.000 - 24.999 TL 2.500 TL %15,00
25.000 - 49.999 TL 3.500 TL %15,75
50.000 - 99.999 TL 3.500 TL %16,00
100.000 - 249.999 TL 5.000 TL %16,25
250.000 - 500.000 TL 7.500 TL %16,50
USD 1.000 - 14.999 USD 750 USD %3,50%2,00
15.000 - 24.999 USD 1.000 USD %2,25
25.000 - 74.999 USD 2.000 USD %2,75
75.000 - 150.000 USD 2.500 USD %3,25
EUR 1.000 - 14.999 EUR 750 EUR %1,00 %0,50
15.000 - 24.999 EUR 1.000 EUR
25.000 - 74.999 EUR 2.500 EUR %0,75
75.000 - 150.000 EUR 3.500 EUR

Yukarıda belirtilen faiz oranları stopaj öncesi yıllık brüt faiz oranları olup, Fibabanka A.Ş.'nin piyasa koşullarına göre değiştirme hakkı saklıdır. Faiz getiri hesaplamasında bir yıldaki gün sayısı; artık olmayan yıllarda 365, artık yıllarda 366 olarak esas alınmıştır.

* Kiraz Hesap Vadeli Tutar Aralıkları Gerçek ve Tüzel kişilikli müşterilerimiz için farklılık göstermekte olup, detaylar ile ilgili Fibabanka şubeleri ve 444 88 88 Telefon Bankacılığı’ndan bilgi alabilirler.

** Kiraz Hesap’ın toplam bakiyesine göre Vadesiz Alt Limit Tutarı belirlenmektedir. Vadesiz Alt Limit Tutarı toplam bakiyeden çıkartıldıktan sonra hesapta kalan tutar Vadeli Mevduatta değerlendirilir ve kalan tutarın karşılığı hangi Devam Faiz Oranı ise ilgili oran geçerli olur. Taboda yer alan Vadesiz Alt Limit Tutarları 13/12/2018 tarihi itibarıyla geçerli olacaktır. İlgili tarihe kadar mevcut Vadesiz Alt Limit Tutarları kullanılmaya devam edecektir.

*** Hoş Geldin Faiz oranı yeni açılan Kiraz Hesaplar için faiz hakkı kazanılacak yukarıda belirtilen döviz cinsilerine ait minimum bakiye oluşturulmasından itibaren 60 gün boyunca geçerlidir. 60 günden sonra yukarıda belirtilen tutar aralıklarına göre değişen Devam Faiz oranı uygulanacak olup, ilgili faiz oranı hesapta bulunan bakiye doğrultusunda günlük olarak Bankamızın takdirine göre değişkenlik gösterecektir.

BES’li Kiraz Hesap Özellikleri Nedir?

BES’li Kiraz Hesap ile, dilediğiniz zaman para yatırma, para çekme işlemlerinizi gerçekleştirebilir, hesabınızdan otomatik fatura talimatlarınızı verebilir, İnternet Bankacılığı’ndan EFT/havale işlemlerinizi de ücret ödemeden yapabilirsiniz. Üstelik, hesapta kalan bakiyeniz özel faiz oranları ile gecelik olarak değerlenir.

BES’li Kiraz Hesap’ta 90 güne kadar “Hoş Geldin Faiz Oranı”ndan yararlanır, bu dönemin bitiminde günlük olarak belirlenen devam faiz oranından yararlanırsınız.

BES'li Kiraz Hesap'ta, minimum 1.000 TL olmak koşuluyla, nakit ihtiyacınıza göre sizin belirleyebileceğiniz miktarda bir tutar vadesiz hesapta bırakılır. Bunun dışında kalan minimum 1.000 TL maksimum 500.000 TL için faiz oranından yararlanırsınız. Özetle, vadesiz alt limitinizi minimum 1.000 TL olarak belirlemeniz durumunda vadeli hesap açılışı için günlük nakit akışınız sonrası hesabınızın kullanılabilir bakiyesi minimum 2.000 TL olmalıdır. (1.000 TL vadesiz+1.000 TL minimum vadeli hesap limiti)

BES’li Kiraz Hesaba, saat 17.00’dan sonra gelen tutarlar, faize tabi tutar aralığında kalması durumunda ertesi gün valörlü olarak gecelik faiz kazanır. BES’li Kiraz Hesap üzerine herhangi bir bloke konulmuş ise, blokede olan tutara faiz işletilmez. BES’li Kiraz Hesaba vadeli hesap üst limitinin üzerinde para yatırılması durumunda, sadece vadesiz alt limit üzerinde kalan 500.000 TL’ye faiz işletilir, vadeli mevduat üst limitinin üzerindeki tutar vadeli hesapta değerlendirmez ve vadesizde tutulur.

BES’li Kiraz Hesap Döviz Cinsi Nedir?

Sadece TL cinsinden açılmaktadır.

Hoş Geldin Faiz Oranı Ne Kadar Süre İçin Geçerlidir?

BES’li Kiraz Hesap açılış gününden itibaren, 30 iş günü içerisinde Bireysel Emeklilik Sözleşmesi imzalamanız ve sözleşmenin “Standart Kiraz Hesap Hoş Geldin Faiz Oranı Süresi” (60 gün) bitimini takip eden ilk güne kadar yürürlüğe girmesi durumunda, BES’li Kiraz Hesap açılışında geçerli Hoş Geldin faiz oranından yararlanma süreniz toplamda 90 güne ulaşır, yani toplamda 90 gün boyunca avantajlı Hoş Geldin Faiz Oranı’ndan yararlanabilirsiniz.

90 günün sonunda piyasa koşullarına göre dönemsel olarak revize edilen devam faizinden faydalanmaya devam edersiniz.

Koşulların yerine getirilmemesi durumunda Hoş Geldin Faiz Oranı yararlanma süresi 60 gündür.

BES’li Kiraz Hesap Hoş Geldin Faiz Oranından yararlanma süresinin 90 güne uzatılmasına yönelik diğer kurallar nelerdir?

 • Müşteri’nin Kiraz Hesap açılış gününden itibaren 30 iş günü içerisinde Bireysel Emeklilik Sözleşmesi imzalaması şarttır.
 • BES Sözleşmesi’nin en geç “Standart Hoş Geldin Faiz Oranı Süresi” bitimini takip eden güne kadar yürürlüğe girmesi gerekmektedir.
 • Başka şirketten aktarım yoluyla satışı yapılan BES’ler kabul edilmemektedir.
 • BES sözleşmesinin imzalanmaması veya ilk 60 gün içinde cayma hakkının kullanılması halinde “ek hoşgeldin süresi” sunulmamaktadır.
 • BES katkı payını ödeyen kişi ile Kiraz hesap sahibinin aynı kişiler olması gerekmektedir

BES’li Kiraz Hesap Kapsamında Açılan Vadeli Hesabın Temdit Koşulları Nelerdir?

Gecelik vadeli mevduat olarak bağlanan bakiye, faizi ile beraber günlük olarak (hafta sonları için 3 günlük ve resmi tatillerde tatil gün sayısı kadar olmak üzere) vadesiz hesaba aktarılır. Bu sayede gün içerisinde likit kalma şansı elde edersiniz.

BES'li Kiraz Hesaptan Hangi İşlemleri Gerçekleştirebilirim?

BES’li Kiraz Hesabınızdan vadesiz TL hesabınızla gerçekleştirdiğiniz tüm işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Günün 24 saati ve tatil günlerinde hesabınıza dilediğiniz zaman para yatırabilir, para çekebilir, havale işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. İşlem saatleri içerisinde EFT işlemlerinizi yapabilirsiniz. Aynı zamanda, talimatını verdiğiniz düzenli ödemeleriniz (kredi kartı, fatura, kredi ödemeleri) bu hesaptan otomatik olarak gerçekleşmektedir. Dilediğiniz takdirde bu hesaptan farklı yatırım işlemleri dahi gerçekleştirebilirsiniz.

BES'li Kiraz Hesap’a Kredili Mevduat Limiti Tanımlanabilir Mi?

BES’li Kiraz Hesap’ınıza Banka’nın kredi ve risk politikaları kapsamında kredili mevduat limiti tanımlanabilmektedir. Bakiyenizin vadeli hesaba aktarımı sırasında Kredili Mevduat Hesabından herhangi bir kullandırım gerçekleşmeyecektir.

İşlem Saatleri Dışında, Haftasonları ve Resmi Tatillerde Para Çekimleri Ne Şekilde Gerçekleştirilmektedir?

Saat 17:00’den sonra hesaba gelen tutarlar vadesiz hesapta kalmaktadır. Saat 17:00’den sonra ATM’den para çekmeniz ya da İnternet Bankacılığı’ndan havale yapmanız durumunda vadesiz alt limitin üzerinde kalan bu tutar kullandırılır. Vadeli mevduat bağlandıktan sonra daha yüksek tutarlı çekim taleplerinizde ise vadeli hesaptan kısmi çekim yapılır. Vadeli mevduat alt limiti 1.000 TL’nin altına indiği takdirde mevduatınız otomatik olarak kapanır ve faiz getirisi elde edemezsiniz. Bu tutarı da aşan bir nakit ihtiyacınız olması durumunda ise eğer hesaba bağlı bir kredili mevduat limitiniz var ise bu limitten kullandırım gerçekleşir. Özet olarak vadesizde kalan alt limitten para çekimi söz konusu değildir.

BES'li Kiraz Hesap’ın Avantajları Nelerdir?

 • Gecelik mevduatlarınıza yüksek faiz avantajından yararlanırsınız.
 • Vadesiz hesaptan yapabileceğiniz tüm işlemleri bu hesap aracılığıyla da gerçekleştirebilir, birikim yaparken paranınızı dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.
 • Kiraz Hesap açılışı ile birlikte belirtilen sürede BES başvurusu yapmanız ve yürürlüğe girmesi halinde daha uzun dönemde hoş geldin faiz oranı avantajlarından ve Bireysel Emeklilik yaptırararak emeklilik dönemizine ek gelir sağlama imkanından yararlanırsınız.

BES’li Kiraz Hesap için hangi kanallardan işlem yapılabilir?

Kiraz Hesap için Tüm Fibabanka şubelerinden, İnternet Bankacılığı ve Mobil Bankacılık uygulamamızdan başvuru yapabilirsiniz. Ancak BES başvurusu için şubelere başvurulması gerekmektedir.

BES’li Kiraz Hesap’ı nasıl iptal edebilirim?

BES’li Kiraz Hesap İptal Müşteri Talimatı ile hesabınızın BES’li Kiraz Hesap’tan standart hesaba dönüştürülmesini talep edebilirsiniz. İşlem başvurusu Fibabanka şubelerinden yapılmaktadır. Hesabınız standart hesaba dönüştüğünde otomatik vadeli hesap açılışı gerçekleşmeyecektir.

BES'li Kiraz Hesap Tasarruf Mevduatı Sigortası kapsamında mıdır?

07.11.2006 tarih ve 26339 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan "Sigortaya Tabi Mevduat ve Katılım Fonları ile Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonunca Tahsil Olunacak Primlere Dair Yönetmelik" hükümleri çerçevesinde; Türkiye'de faaliyet gösteren bir kredi kuruluşunun yurtiçi şubelerinde gerçek kişiler adına açılmış olan ve münhasıran çek keşide edilmesi dışında ticari işlemlere konu olmayan Türk Lirası, döviz ve kıymetli maden cinsinden tasarruf mevduatı hesaplarının anaparaları ile bu hesaplara ilişkin faiz reeskontları toplamının 100 Bin Türk Lirası'na kadar olan kısmı sigorta kapsamındadır.