Altın Hesabı Nedir?

Mobil Menü
Önerilen Aramalar
Müşteri Ol / Alışgidiş Noktası Ol
İnternet Bankacılığına Giriş Yap
Müşteri Ol /
Alışgidiş Noktası Ol
İnternet Bankacılığına
Giriş Yap
Sayfayı Değiştirin

Altın hesabı, güvenli bir şekilde müşterinin gram bazındaki altınlarını saklamasına veya satın almasına yarayan bir hesap türüdür. Altın hesabı tıpkı döviz alım/satımı yapar gibi altın alım/satımı yapılabilmesine olanak sağlar. Hem vadeli hem vadesiz altın hesabı açılabilmektedir.  Vadeli altın hesabı banka müşterilerine, çalınma ve kaybolma riski taşımadan altın birikimleri üzerinden belirli faiz getirisi kazanabilmesine imkân sağlarken, vadesiz altın hesabı ise herhangi bir zaman diliminde altın alım/satımı yapılabilmesine ve birikimlerinizi herhangi bir getiri elde etmeden saklayabilmenize imkân sağlar.

 

Altın hesabına fiziki olarak altın yatırılmaz. İşlemler gram bazında döviz alım-satımı şeklinde gerçekleşir.

 

Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Fibabanka müşterisiyseniz Fibabanka Mobil ve İnternet Bankacılığı kanalları aracılığıyla dakikalar içerisinde altın hesabı açabilirsiniz. Bunun yanı sıra 444 88 88 Telefon Bankacılığından ya da şubeler aracılığıyla da hesap açma işlemi gerçekleştirilebilirsiniz.  Fibabanka müşterisi değilseniz, Fibabanka Görüntülü Bankacılık ile anında müşteri olarak dakikalar içerisinde altın hesabınızı açabilirsiniz.

 

 

Vadeli Altın Hesabı Nedir?

Vadeli altın hesabı, vadeli mevduat hesabı ile aynı mantığa sahiptir. Müşteriler tarafından belirlenen vade sonuna kadar, altının banka tarafından belirlenen faiz oranıyla işletilmesini sağlar. Altınların hangi faiz oranı ile işletileceği ise Merkez Bankası ve bu doğrultuda banka tarafından kararlaştırılır. Vade sonunda gelir elde etmenizi mümkün hale gelir. Vadeli altın hesabınızda bulunan altınlar 100.000 TL’ye kadar devlet güvencesindedir.

 

 

Vadesiz Altın Hesabı Nedir?

Vadesiz altın hesabı TL ve USD gibi döviz cinsleri ile altın alış ve satışı yapmanıza imkân tanıyan bir bankacılık ürünüdür. Vadesiz altın hesabınızla Fibabanka Mobil veya İnternet Bankacılığı kanalları üzerinden kolayca altın alış ve satışı yapabilirsiniz. Vadesiz altın hesabı aracılığıyla işlemler kaydi olarak yapılmakta olup altının fiziksel teslimi söz konusu değildir.

 

 

Vadesiz Altın Hesabındaki Tutar Fiziki Altın Olarak Teslim Alınabilir mi?

Altın hesabında yer alan bakiye fiziki altın olarak teslim edilemez. İlgili miktar önce TL ya da USD cinsine çevrilmelidir. Ardından para çekme ya da transfer işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

 

 

Kiraz Hesap Nedir? Kiraz Hesap’ta Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Kiraz Hesap, vadesiz hesabın özgür yapısını vadeli hesabın getirisiyle birleştirir. Kiraz Hesap avantajlı gecelik faiz oranlarıyla birikim yapan, birikim yaparken paranızı dilediğiniz gibi kullanma imkânı veren bir mevduat hesabıdır. Fibabanka’da Kiraz Hesap açarak TL, USD, EUR, GBP, Altın (XAU) ve Gümüş (XAG) ile yapacağınız işlemlerde birikimleriniz gecelik olarak vadeli mevduatta günden güne değerlenir.

 

Kiraz Hesap aynı zamanda işletmelere de avantajlı fırsatlar sunan bir hesaptır. TL cinsinden açılan Kiraz Hesap için 90; USD, EUR; GBP ve Gümüş cinsinden açılan Kiraz Hesap için 45 gün boyunca işletmelere özel Hoş Geldin faizi uygulanır. Hoş Geldin faizi sonrasında ise oldukça avantajlı faiz oranları geçerlidir.

 

Altın Kiraz Hesabı'na fiziki olarak altın yatırılamaz. İşlemler gram bazında döviz alım-satımı şeklinde gerçekleşir.

 

Altın Kiraz Hesabı'na altın transferi için Altın Transfer Sistemi'ne kayıtlı tüm bankalardan Fibabanka'da bulunan altın hesabınıza elektronik transfer yapabilir ve Altın Kiraz Hesabı'nızda değerlendirilebilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Altın Yatırımı Nasıl Yapılır?

Altın uzun yıllardır birikim amacıyla tercih edilen yatırım araçlarından biridir. Fiziksel olarak altın almak ve saklamak yatırımcılar için her zaman güvenli bir yol olmayabilir. Ancak bankaların mobil ve internet bankacılığı kanallarından altın hesabı açmak hem güvenli hem de kolaydır, ayrıca istediğiniz herhangi bir saat diliminde de işlem yapabilirsiniz. Altın yatırımı yapmak için bir altın hesabınızın olması gerekir. Fibabanka Mobil ve İnternet Bankacılığı kanallarından altın hesabınızı saniyeler içinde açarak hemen yatırım yapmaya başlayabilirsiniz. Fibabanka müşterisi değilseniz Görüntülü Bankacılık kanalı ile hızlıca müşteri olarak altın hesabınızı açabilir, Fibabanka’nın sunduğu Altın Kiraz Hesabı ile gram olarak altınlarınızı değerlendirebilirsiniz.

Altın Fonu Nedir?

Altın fonu banka tarafından müşteriler için özel olarak sunulan bir hizmettir. Temelde bir bankacılık ürünü olan altın fonu günlük olarak değerlenen bir fon olarak bilinir. Tek fiyat ile alım satım sağlaması gibi çeşitli avantajlara sahiptir. Altının uzun yıllardır yatırım amacıyla kullanılıyor olması altın fonunun tercih edilmesini sağlar. Altın fonu ile fiziki altın yatırımı kıyaslandığında altının nakit paraya dönüşümünün çok daha kolay olduğunu söyleyebiliriz. Altın fonu portföy çeşitlendirme açısından da piyasalardaki riskin yükseldiği dönemlerde tercih edilen bir alternatiftir. Altın fonuna yatırım yapmak için Fibabanka Mobil ve İnternet Bankacılığı kanallarını tercih edebilir, hemen birikimlerinizi değerlendirmeye başlayabilirsiniz.

Altın Dolar Paritesi Nasıl Yapılır?

Altın dolar paritesi finans piyasaları için önemli bir kavramdır. Parite sözcük anlamı açısından eşitlik anlamına gelmektedir. Temel olarak iki farklı emtia değerinin üçüncü emtia birimi cinsinden ifade edilmesi anlamı taşır. Bazı ekonomistler pariteyi sadece döviz kuruyla eşit tutarlar. Bu durumda da döviz çifti olarak adlandırılması da söz konusudur.

Parite hesaplaması yapılırken birden fazla faktör göz önünde tutulur. Özellikle para birimleri arasında değerlendirme yapılıyorsa bu durumda ihracat ve ithalat verileri önem taşır. Para cinsinin yanında altın üzerinden de değerleme yapılabilir. Örneğin, elinizdeki altın karşılığında dolar aldığınızda veya elinizdeki altın karşılığında dolar almanız durumunda altın/dolar paritesi oluşur.

Altın Alış Satış Nedir?

Altın, diğer döviz türlerine kıyasla daha az dalgalanmaya sahiptir. Bu özelliği ile ise Türk lirası cinsinden değil döviz cinsinden yatırım yapmak isteyen yatırımcıların altını tercih etmesini sağlar. Altın üzerinden yatırım yapmak istiyorsanız altın alış ve satış işlemleri gerçekleştirmeniz gerekir. Türk lirası ya da euro gibi herhangi bir döviz cinsi ile altın almak, altın alış işlemidir. Elinizde bulunan altınları satarak Türk lirasına çevirmek altın satış anlamına gelir. Altın alıp satarak birikimlerinizi arttırabilir ve yatırım yapabilirsiniz.

Fibabanka Mobil ve İnternet Bankacılığı üzerinden altın alım-satım işlemlerinizi güvenli ve kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.