İNTERNET BANKACILIĞI
Önerilen Aramalar
Sayfayı Değiştirin

Sürdürülebilirlik

Sürdürülebilirlik

Vazgeçilmez değerlerimizden yola çıkarak sürdürülebilirliği toplumumuza değer katmanın önemli bir parçası olarak görüyor ve tüm paydaşlarımızla uzun vadeli değerleri paylaştığımız sürekli, güçlü ve başarılı bir iş modeli yaratma taahhüdü olarak tanımlıyoruz. Fibabanka olarak ürün, hizmet ve operasyonlarımızda ortaya çıkabilecek öncelikli çevresel, sosyal, etik ve ekonomik konularla ilgili risk ve fırsatları sürekli takip ederek yönetiyoruz.

Sürdürülebilirlik Yaklaşımımız

Kapsayıcı, güçlü ve istikrarlı bir ekonominin ve toplumsal refahın sağlanabilmesi için finansal piyasalardaki fırsatların toplumsal ihtiyaçlar ışığında yeniden şekillenmesi gerektiğine inanıyoruz. Fibabanka olarak kurulduğumuz günden bu yana, toplumsal sorumluluk bilinciyle hareket ediyor ve tüm faaliyetlerimizde toplumsal faydayı gözeterek gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Tüm paydaşlarımız için sürdürülebilir değer yaratma misyonumuzun yanı sıra müşterilerimize karşı her zaman “saygılı”, “samimi” ve “sonuç odaklı” bir yaklaşımla, onların ihtiyaçlarına uygun ürün ve hizmetler sunarak müşteri deneyimini sürekli iyileştirmenin sadece sorumlu, şeffaf ve adil bir yönetim ile mümkün olduğuna inanıyoruz. Ayrıca Bankamızın kurumsal yapısını ve insan kaynağını da sürdürülebilirlik hedeflerimiz doğrultusunda sürekli yapılandırıyoruz.

Sorumlu ve Şeffaf Yönetim

Bankamızın kurumsal yönetim ilkeleri ve etik değerlere verdiği önem doğrultusunda, çalışanlarımızın davranışlarını ve iş ilişkilerini düzenlemek amacıyla hazırladığımız ‘Etik İlkeler’ dökümanına buradan ulaşabilirsiniz.

Çevresel Etkilerimizin Yönetimi

Fibabanka olarak müşterilerimize, paydaşlarımıza, çalışanlarımıza, toplumumuza ve çevremize kattığımız değeri sürekli artırmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Doğal kaynaklarımızı korumak ve gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak için çevre alanındaki çalışmalarımızı bu doğrultuda şekillendiriyoruz. Tüm çalışanlarımızı, tedarikçilerimizi ve müşterilerimizi bu sürece dahil ediyor, kapsayıcı bir stratejiyle hareket ediyoruz.

  • Doğal kaynaklarımızı sürdürülebilir kılmak ve iklim değişikliğine karşı gerekli önlemleri almak için dijitalleşme sürecimizden faydalanıyoruz.
  • Atık Yönetimi çalışmalarımız kapsamında, geri dönüştürülebilir kağıt, plastik, metal ve cam atıkları, hizmet noktalarının bağlı olduğu belediyeye veya lisanslı firmalara vererek geri dönüşüme katkı sağlıyoruz. Ayrıca, tüketim ürünlerinde, geri dönüşümü olan ambalajları satın almayı önceliklendiriyoruz.
  • Mesai saatleri içerisinde gün ışığından yararlanırken elektrik tüketimimizi minimum seviyede tutuyoruz.

2019 yılında Bankamızda çevresel etki yönetimi alanında gerçekleştirdiğimiz bazı çalışmalarımızı aşağıda paylaşıyoruz:

  • Kağıt tüketimimizi geçen yıla oranla %30 azalttık. Her geçen gün karbon ayak izimizi azaltmayı hedefliyoruz.
  • Bitkisel kaynaklı yeni nesil pet şişe kullanmaya başladık ve ayrıştırdığımız çöpleri geri dönüşüme kazandırdık.
  • Şubelerimizin yeni lokasyonlarında, led aydınlatma ürünleri kullanarak enerji tüketimini azaltmaya yönelik çalışmalar yaptık.
  • Genel Müdürlük binamızda, A+ enerji sınıfına sahip mekanik cihaz ve led aydınlatma ürünlerini önceliklendirmeye başladık.

Bankamızın sosyal ve çevresel yönetim sisteminin temel prensiplerinin yer aldığı Kurumsal, Sosyal ve Çevresel Sorumluluk Politikası’na buradan ulaşabilirsiniz.

Toplumsal Yatırımlarımız

Yönetim Kurulu Başkanımız Hüsnü M. Özyeğin tarafından belirlenen misyon doğrultusunda, eğitim başta olmak üzere toplumsal fayda gözeten alanlarda yatırımlarımıza aralıksız devam ediyoruz. Türkiye’nin eğitim alanındaki öncü vakıflarından Anne Çocuk Eğitim Vakfı’nın (AÇEV) aktif destekçileri arasında yer alarak yıl içerisinde çeşitli sosyal sorumluluk projeleri hayata geçiriyoruz.

2015 yılından bu yana eğitime desteğimizi sürdürüyoruz.

AÇEV, 26 yıldır ihtiyaç sahibi çocukları ve anne babalarını eğitim yoluyla destekliyor. Biz de Fibabanka olarak; AÇEV’in çalışmalarını büyük bir heyecanla destekliyor, bu yolla ülkemizde erken yaşlardan itibaren çocukların, onların bakım ve gelişiminde sorumluluk alan babaların, çocuklarını özgüven ve umutla büyüten annelerin sayısının artmasına katkıda bulunuyoruz.
2017-2019 yıllarında; AÇEV’in 4 yaş ve üzeri çocukların gelişimine katkı sağlamayı amaçlayan Çocuk Eğitim Programı’na (ÇEP) 64 ilde destek verdik. Proje kapsamında belirlenen illerin dezavantajlı semtlerinde yer alan okullarda ÇEP kitapçıklarının dağıtımları sağlanarak, Ekim 2017-Mart 2019 arasında 16.000 çocuğa ulaştık.
2015-2016 yıllarında; AÇEV’in eğitimde fırsat eşitliği sağlamak, çocuklara daha iyi bir gelecek sunmak ve aileleri bilinçlendirmek amacıyla hayata geçirdiği Diyarbakır ve Mardin’deki Yaz Anaokulları Programı’na destek olduk. Bu kapsamda 405 çocuk ile 505 anne ve babaya ulaştık.

Araştırma Çalışmalarımız

Gençlerin bankacılık sektöründeki ürün ve hizmetlere olan bakış açısını, sektördeki bankalar ile sundukları ürünleri kullanım düzeylerini, algılarını, beklentilerini saptamak ve dijitalleşen dünyada gençlerin teknoloji ile kurdukları ilişkiyi tespit ederek, genç kesimi bankaya çekecek stratejiler belirlemek amacıyla 2019 yılında “Dijital Yerliler için Para, Finans ve Banka: Bugün ve Yarın Araştırması” konulu bir araştırma gerçekleştirdik. İncelemek için tıklayınız.