Mobil Menü
Önerilen Aramalar
Müşteri Ol / Alışgidiş Noktası Ol
İnternet Bankacılığına Giriş Yap
Müşteri Ol /
Alışgidiş Noktası Ol
İnternet Bankacılığına
Giriş Yap
Borsa Market
Sayfayı Değiştirin

Borsa Market

Canlı Borsa İstanbul takibi yapmak, birikimlerinizi Borsa İstanbul'da hisse senedi alarak değerlendirmek, Türkiye'nin önde gelen şirketlerine hissedar olmak ve bu işlemleri avantajlı komisyon oranları ile gerçekleştirmek istiyorsanız Borsa Market tam size göre!

 • Hisse Senedi
 • Halka Arz
 • Sıkça Sorulan Sorular

Hisse Senedi Nedir?

Hisse Senedi bir şirketin ana sermayesindeki en küçük parça olarak tanımlanır, şirketin ana parasının eşdeğer parçalarından her biridir. Şirketler, SPK'dan (Sermaye Piyasası Kurulu) izin alarak hisse senedi çıkarabilir. Hisse senetleri genellikle halka arz yöntemiyle ihraç edilir ve sonrasında borsalarda işlem görmeye başlar.

Borsa Market Nedir? Borsa Market’te Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Mobil ve İnternet Bankacılığı kanallarımızdan Finansal Market’te yer alan Borsa Market’ten hisse senedi alım satım işlemlerinizi güvenle ve kolayca gerçekleştirebileceğiniz bir yatırım hizmetidir. Canlı Borsa İstanbul takibi yapmak, birikimlerinizi Borsa İstanbul'da hisse senedi alarak değerlendirmek, Türkiye'nin önde gelen şirketlerine hissedar olmak ve bu işlemleri avantajlı komisyon oranları ile gerçekleştirmek istiyorsanız Borsa Market tam size göre!

Borsa Market’e giriş yaptıktan sonra “Piyasalar” sayfasında tüm endeks ve pazarları görüntüleyebilirsiniz. Takip etmek istediğiniz hisseleri “Sayfam” sayfasına ekleyebilir, istediğiniz hisselerde alım satım işlemlerine başlayabilirsiniz.

Borsa Market’e Nasıl Ulaşabilirim?

Fibabanka Mobil ve İnternet Bankacılığı kanallarımıza giriş yaptıktan sonra Finansal Market veya İşlemler menüsünden Borsa Market’e kolayca ulaşabilirsiniz.

Borsa Market’te Hisse Senedi Almak için Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Borsa Market’te hızla işlem yapmak için Görüntülü Bankacılık ile müşterimiz olmanız ve hisse senedi alım satımı için yatırım hesabınıza para transferi yapmanız yeterli. Fibabanka müşterisi iseniz; yatırım hesabı açılışını Fibabanka Mobil ve İnternet Bankacılığı kanallarımızda yer alan Borsa Market'ten gerçekleştirebilirsiniz.

Fibabanka Mobil’i indirin, Borsa Market'i hemen keşfedin.

Fibabanka QR Kodu


Borsa Market ile Neler Yapabilirim?

Sayfam'a tıklayarak takip etmek istediğiniz sembolleri ekleyebilir, listenizden çıkartabilir veya listenizi düzenleyebilirsiniz.

Borsa Market Sayfam

Yatırım hesabınız var ise Piyasalar sayfasından yatırım hesabınız var ise canlı veri takibi yapabilir, yatırım hesabınızın bulunmaması durumunda borsa verilerini 15 dakika gecikmeli olarak takip edebilirsiniz. Canlı veri takibi için Fibabanka Mobil ve İnternet Bankacılığı kanallarımızdan Borsa Market’e girerek hesap açabilirsiniz.

Borsa Market Piyasalar

Haberler sayfasından piyasadaki güncel hisse senedi haberlerini takip edebilirsiniz. Haberler sayfasında yer alan ilgili sembole tıkladığınızda detaylara ulaşabilirsiniz.

Borsa Market Haberler

Portföyüm sayfasına giriş yaparak tüm portföyünüzü izleyebilirsiniz.

Borsa Market Portfoy

Emir Bırakma özelliği ile istediğiniz fiyattan emir bırakabilirsiniz.

Borsa Market Emir Bırakma

Halka Arz sayfasına giriş yaparak borsa dışında talep toplaması gerçekleştirilen halka arzlar için talepte bulunabilirsiniz. Borsada talep toplanan halka arzlarda ise Borsa Market'te yer alan Piyasalar ekranından ilgili hisse kodunu normal hisse alım işlemi yapar gibi katılım sağlayabilirsiniz.

Borsa Market Emir Bırakma

Borsa Market masraf ve komisyonları için tıklayınız.

Halka Arz Nedir? Halka Arz Nasıl Gerçekleşir?

Halka arz, şirketlerin hisselerinin Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlaması amacıyla paylarını yatırımcılara bildirerek satışa çıkarmasıdır. Her halka arz için ilan edilen ilgili talep toplama tarihlerinde Fibabanka Mobil ve İnternet Bankacılığı kanallarında yer alan Borsa Market’e giriş yaparak “Halka Arz” menüsünden veya “Piyasalar” ekranında ilgili hisseyi aratarak normal hisse alım emri girer gibi talep bırakılabilir.

 

Halka Arz Süreci

 • Halka arz sürecinde şirketler öncelikle Borsa İstanbul’a ve SPK’ya müracaatta bulunurlar.
 • Müracaat sonrası ilgili kurumlarda şirketler incelenir.
 • Halka arzı gerçekleşecek şirketlerin halka arz izahnamesi onaylanır.
 • Halka arz ve talep toplama tarihleri ilan edilir ve bu tarihlerde yatırımcılara pay satışları gerçekleşir.
 • Halka arzda satışı gerçekleştirilen payların dağıtımı yapıldıktan sonra ise ilgili şirket hissesi Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlar.

Halka Arz Çeşitleri Nelerdir?

Halka arzlarda oransal ve eşit olmak üzere 2 tür talep toplama yöntemi bulunur.

Halka Arzda Oransal Dağıtım Nedir?

Bu dağıtım şeklinde yatırımcılar halka arz emri verdiği tutarın büyüklüğü oranında hisse(lot) alır.

Halka Arzda Eşit Dağıtım Nedir?

Eşit dağıtımda her yatırımcı eşit miktarda hisse almış olur. Bu dağıtım şeklinde halka arz emir tutarı büyüklüğünün bir önemi yoktur. Örnek olarak; toplam hisse adedi 1 milyon ve talep eden yatırımcı adedi 200 bin kişi olduğunda herkese 5’er lot düşer.

Borsa Market’te hesap nasıl açabilirim?

Fibabanka müşterisi iseniz; yatırım hesabı açılışını Fibabanka Mobil ve İnternet Bankacılığı kanallarımızda yer alan Borsa Market’ten işlemler menüsünden gerçekleştirebilirsiniz .Hesap açılış işlemleriniz tamamlandıktan sonra hisse senedi işlemlerine başlayabilirsiniz.

Borsa Market’te hisse senedi alım satım işlemi yapmaya nasıl başlayabilirim?

Borsa Market’te hisse senedi alım satımı için, yatırım hesabınıza para transferi yapmanız gerekmektedir. Fibabanka Mobil ve İnternet Bankacılığı kanallarımıza giriş yaptıktan sonra Borsa Market içerisinde İşlemler ekranında yer alan Para Transfer menüsünden 7 gün 24 saat kolayca para transferi yapabilirsiniz.

Borsa Market’te hangi saatlerde hisse senedi alım satımı yapabilirim?

Hisse senedi işlemlerinizi hafta içi her gün 09.55 - 18.10 saatleri arasında kesintisiz gerçekleştirilirsiniz.

Borsa Market’te emir işlemi verdikten sonra değişiklik yapabilir miyim?

Eğer emriniz “gerçekleşmemiş”, “bekleyen emir” statüsünde ise düzeltme ve iptal etme işleminizi yapabilirsiniz.

Fibabanka Hesabımdan Oyak Yatırım Hisse senedi hesabına nasıl para transferi yapabilirim?

Fibabanka Mobil ve İnternet Bankacılığı kanallarımıza giriş yaptıktan sonra Borsa Market’te yer alan İşlemler > Para Transferi > Oyak Yatırım hesabına transfer menüsünden 7 gün 24 saat transfer yapabilirsiniz.

Oyak Yatırım hesabından Fibabanka hesabıma para çekme yapabilir miyim?

Fibabanka Mobil ve İnternet Bankacılığı kanallarımıza giriş yaptıktan sonra Borsa Market’te yer alan İşlemler > Para Transferi > Oyak Yatırım hesabından transfer menüsünden 7 gün 24 saat transfer yapabilirsiniz.

Kiraz Hesap’ımdan Oyak Yatırım Hesap’ıma para transferi yapabilir miyim?

Evet, Kiraz Hesap’ınızdan 7/24 Oyak Yatırım Hesap’ınıza para transferi yapabilir ve hesabınızda kalan bakiye üzerinden faiz kazanabilirsiniz.

Oyak Yatırım Hesap’ına para transferi işleminde maksimum limit tutarı var mı?

Evet, günlük işlem limiti maksimum 5 milyon TL’dir.

Borsa Market’te işlem yaptıktan sonra para transferi ne zaman gerçekleşir?

Hisse senedi satış işlemi yaptığınızda, Borsa İstanbul kuralları gereği, nakit bakiyeniz 2 iş günü sonra hesabınıza geçer. Ancak, satış işlemi yaptıktan sonra, hiç beklemeden farklı hisse senedi yatırımı yapabilirsiniz.

Borsa Market’te işlem yaparken komisyon öder miyim?

İşlem başına %0,2 işlem komisyonu bulunmaktadır.

Borsa Market’te fiyatları görmek için hesap açmak zorunda mıyım? Canlı fiyatları görmek için herhangi bir ücret ödemek zorunda mıyım?

Borsa Market’te canlı fiyatları görmek için hesap açmanız gerekmektedir, canlı fiyat takibi için herhangi bir ücret ödemezsiniz. Mobil ve İnternet Bankacılığı kanallarımıza giriş yaptıktan sonra Finansal Market’te yer alan Borsa Market’e tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Borsa Market’te hangi emir türleri bulunmaktadır?

3 tür emir bulunmaktadır:

 • Limit Fiyatlı Emirler (LFE): Fiyatın ve miktarın belirtildiği Normal emirlerdir. Emrin gerçekleşmeyen bölümü işlem görmedikçe sistemde pasif olarak geçerlilik süresi sonuna kadar (Kalanı İptal Et (KİE) olarak girilmediği sürece) bekletilir.
 • Piyasa Emirleri (Market Order): Fiyat olmaksızın sadece miktar belirtilerek girilen Piyasa emirlerdir. Emir miktarı karşılanana kadar karşı taraftaki en iyi fiyatlı emirlerle eşleşerek işleme dönüşürler. Bu emir tipi, sadece Kalanı İptal Et (KİE) olarak girilebildiğinden karşı tarafta eşleşecek emir kalmadığında emrin kalan kısmı otomatik olarak iptal edilir, pasife yazılmaz. Açılış, kapanış bölümleri ve tek fiyat yönteminde emir toplama aşamasında girilen piyasa emirleri, eşleştirme başlayana kadar emir defterinde bekletilir, eşleştirme başladığında ise işleme dönüşür. İşleme dönüşmeyen piyasa emirleri seansın sürekli işlem veya takip eden tek fiyat bölümüne aktarılmaz, iptal edilir. Pay bazında maksimum emir hacmi sınırına tabidir. Bu tutar en son işlem fiyatı üzerinden hesaplanır. Son işlem fiyatı yoksa bir önceki kapanış fiyatına bakılır. Her ikisinin de olmadığı durumda, manuel olarak Borsa tarafından girilen bir fiyat varsa ona bakılır, yoksa işlem olana kadar sistem tarafından piyasa emri girilmesine izin verilmez.
 • Piyasadan Limite Emir: Piyasa emirleri gibi fiyatsız olarak sadece miktar belirtilerek girilen emirlerdir. Ancak işleme dönüşmeyen kısım, gerçekleşen son işlem fiyatını alarak limit fiyatlı emre dönüşmekte ve emir defterinde beklemeye geçmektedir.

Borsa Market’ten halka arzlara katılabilir miyim?

Borsa dışında talep toplanan halka arzlarda Borsa Market’te yer alan Halka Arz menüsünden, borsada talep toplanan halka arzlarda ise Borsa Market’te yer alan Piyasalar ekranından ilgili hisse kodunu bularak normal hisse alım işlemi yapar gibi katılım sağlayabilirsiniz.

Halka arz için talepte bulundum ancak taleplerimde göremiyorum, portföyümde de görünmüyor, ne yapmam gereklidir?

Tüm halka arzlar için talep toplama günleri bittikten sonra dağıtım işlemleri gerçekleştirilir. Dağıtım işlemleri kesinleşene kadar portföyünüzde ilgili arzı görüntüleyemezsiniz, bu normal bir durumdur. Talep toplama sonlandığında Halka Arz menüsünde görüntüleyememe durumu da olağan bir durumdur. Talep bıraktığınız halka arz emirlerinin güncel durumunu görmek için dağıtım işlemlerinin bitmesini beklemek gerekir.

Halka arz için talepte bulundum ancak portföyümde daha az hisse adedi görüntülüyorum, ne yapmam gereklidir?

Halka arzların dağıtımı gerçekleştirilirken gelen talep yoğunluğu ve arzın kuralları dikkate alınır. Talebinizden daha düşük bir dağıtım gerçekleşmişse ve hiç gerçekleşmemişse, bu durumda iade edilen tutarlar için Borsa Market’te Hesap Özeti veya Hesap Ekstresi bölümünü kontrol edebilirsiniz.

Borsa Market’te OYAK Yatırım Hesabımı Nasıl Kapatabilirim?

 • Borsa Market’te OYAK Yatırım hesabınızı kapatmak için OYAK Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından istenen kapama ibranamesinin gerekli kısımlarının tarafınızca ıslak imzalı olmak şartıyla doldurulması gerekir. İbranameyi indirmek için tıklayınız.
 • Doldurulan ibranamenin fotoğrafını veya taranmış halini AlternatifDagitimKanallari@oyakyatirim.com.tr e-mail adresine göndermeniz gerekmektedir. Hesap kapama işlemleri OYAK Yatırım Menkul Değerler A.Ş. bünyesinde yapılır.
 • Detaylı bilgi almak için 444 88 88’i arayabilirsiniz.