Mobil Menü
Önerilen Aramalar
Müşteri Ol / Alışgidiş Noktası Ol
İnternet Bankacılığına Giriş Yap
Müşteri Ol /
Alışgidiş Noktası Ol
İnternet Bankacılığına
Giriş Yap
Yatırım Fonları
Sayfayı Değiştirin

Eurobond

Uzun vadeli döviz yatırımlarınıza yönelik Eurobond işlemlerinizi Fibabanka Mobil ve İnternet Bankacılığı’ndan kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

 • Eurobond Nedir?
 • Önemli Bilgiler
 • Sıkça Sorulan Sorular

Eurobond, devletlerin, finansal kurum ve şirketlerin kendi ülkeleri dışında kaynak sağlamak amacıyla, uluslararası piyasalarda yabancı para birimleri üzerinden satışa sunabildikleri, genellikle uzun vadeli borçlanma araçlarıdır.

Eurobond’a Nasıl Ulaşabilirim?

Fibabanka Mobil’e giriş yaptıktan sonra, İşlemler -> Yatırım menüsü altından veya direkt Finansal Market’ten Eurobond işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Önemli Bilgiler

 • Başta Amerikan Doları olmak üzere, Euro, Japon Yeni, İsviçre Frangı gibi döviz cinsleri üzerinden ihraç edilebilir.
 • Vadesi genelde 5 ve 30 yıl arasındadır. Uzun vadeli olmalarından dolayı, kuponlu olarak ihraç edilir ve genellikle kuponlar sabit faizlidir. 
 • Kupon, ödeme dönemlerinde yatırımcıya düzenli bir nakit akımı sağlar. Anapara ve kupon ödemeleri ihraç edildiği döviz cinsi üzerindendir.
 • USD tahviller 6 ayda bir, EUR tahviller ise yılda bir kupon ödemelidir. Kuponların faizleri yıllık basit faiz olarak ifade edilir.
 • Vade sonu beklenmeden piyasa koşulları çerçevesinde nakde çevrilebilir.

https://www.fibabanka.com.tr/diger-yatirim-urunleri

https://www.fibabanka.com.tr/ozel-bankacilik/urun-ve-hizmetlerimiz/yatirim-urunleri

 • T.C. Hazinesi’nin dış borçlanmada kullandığı döviz cinsi borçlanma araçları olup uluslararası piyasalarda, yabancı para birimleri üzerinden satışa sunulduklarından uzun vadelidirler ve vadeleri 1 yıldan 30 yıla kadar değişmektedir.
 • T.C. Hazinesi tarafından genellikle dolar ve euro cinsinde Eurobond ihraç edilmektedir ve kuponlu olarak işlem görmektedir. USD cinsi Eurobondlar 6 ayda bir, EUR cinsi Eurobondlar ise yılda bir kupon ödemelidir.
 • USD cinsi Eurobondlarda referans olarak Amerikan Hazine Bonoları, EUR cinsi Eurobondlarda ise Alman Hazine Bonoları kullanılır.
 • Uzun vadeli olmakla birlikte, ikincil piyasada işlem görürler ve vade sonunu beklemeden nakde çevrilebilirler. Böyle durumlarda nakde çevrileceği tarihteki piyasa koşulları geçerlidir.
 • Uluslararası piyasalarda işlem gördüğü için, hem yurt içi hem de yurt dışı ekonomik ve siyasal gelişmelerin yaratabileceği fiyat dalgalanmalarına açıktır.
 • Eurobond kupon ödemeleri üzerinden stopaj kesintisi yoktur. Elde ettiğiniz getiriyi beyan etme zorunluluğunuz vardır. Döviz cinsi DİBSlerde stopaj bulunmaktadır.

Eurobond Nasıl Alıp Satabilirim?

Eurobond alım ve satım işlemlerinizi Mobil kanalımızdan Fibabanka Mobil’den İşlemler -> Yatırım -> Eurobond adımlarını takip ederek gerçekleştirebilirsiniz.

Eurobond Kimler İçin Uygundur?

Eurobond, birikimlerini yabancı para cinsinden yatırım araçlarında değerlendirmek isteyen ve uzun vadeli yatırım yapmayı hedefleyen bireysel ve tüzel müşterilerimiz için uygun bir yatırım aracıdır.

Hangi Saat Aralıklarında Alım/Satım Yapabilirim?

Mesai günlerinde 10.00 – 17.00 saatleri arasında işlem yapabilirsiniz.

İşlem Alt Limiti Var mıdır?

Eurobond alım ve satım işlemleri 1.000 – 200.000 nominal tutardır.

Temiz Fiyat ve Kirli Fiyat Nedir?

Temiz fiyat, kupon faizinden arındırılmış fiyattır. Piyasada alım/satım yapılırken bu fiyat kullanılır. Kirli fiyat ise, işlemin yapıldığı güne kadar birikmiş olan faizin temiz fiyata eklenmesiyle elde edilen fiyattır. İşlemin takas fiyatı olarak da ifade edilebilir.

Birikmiş Faiz Nedir?

Eurobond’un ihraç veya son kupon ödeme tarihinden alım/satım tarihine kadar olan sürede biriken faizi ifade eder.

Eurobond almak için yeni bir hesap açmam gerekir mi?

Eurobond alabilmek için USD/EUR hesabınızın olması gerekir, mevcutta bu döviz cinslerinden hesabınız bulunuyorsa yeni bir hesap açmanıza gerek yoktur.