Döviz Nedir?

Mobil Menü
Önerilen Aramalar
Müşteri Ol / Alışgidiş Noktası Ol
İnternet Bankacılığına Giriş Yap
Müşteri Ol /
Alışgidiş Noktası Ol
İnternet Bankacılığına
Giriş Yap
Sayfayı Değiştirin

Döviz yabancı ülkeler tarafından kullanılan para birimini temsil eder. Döviz hesabı vadeli ve vadesiz olmak üzere 2 farklı şekilde açılabilir. Vadeli döviz hesabı adından anlaşılacağı üzere belirli bir vade boyunca anaparanın işlendiği ve kullanılmadığı hesap türüdür. Vade bitiminde ise size faiz kazancı sağlar.

 

Fibabanka’dan USD, EUR, GBP, Altın (XAU) ve Gümüş (XAG) gibi para birimlerinden açabileceğiniz Kiraz Hesap’ta birikimleriniz gecelik vadeli mevduatta günden güne değerlenir, üstelik açacağınız bu türdeki hesaplardan tüm bankacılık işlemleriniz hızlıca gerçekleşmeye devam eder.

 

Bir çeşit mevduat hesabı olan döviz hesabınızı Fibabanka Mobil ve İnternet Bankacılığı sayesinde yalnızca birkaç dakika içerisinde açabilirsiniz. Fibabanka müşterisi değilseniz Görüntülü Bankacılık kanalı ile hızlıca müşteri olarak döviz hesabınızı açabilir, işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

 

Döviz Korumalı Mevduat Nedir?

Bankacılık ürünleri ile ilgili en sık sorulan soruların arasında “döviz korumalı mevduat nedir?” sorusu bulunur. Bu hesap sayesinde TL faiz oranları ile getiri elde edebilirsiniz. Vade sonu geldiğinde, TCMB tarafından ilan edilen döviz alış kuru ile hesap açılışındaki döviz alış kuru karşılaştırılır. Vade sonundaki kur getirisi hesabın faiz getirisinden yüksekse kur getirisinden yararlanılır. Vade sonundaki kur getirisi hesabın faiz getirisinden düşükse hesabın faiz getirisinden yararlanılır.

 

 

Döviz Korumalı Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Döviz Korumalı Mevduat Hesabı TL birikimlerinin döviz kuru karşısında korunmasını isteyen yatırımcılar tarafından açılmaktadır. Bu hesabı Fibabanka güvencesiyle kolayca açabilirsiniz. Bunun için:

 

 

Döviz Korumalı Mevduat hesabı diğer adıyla Kur korumalı TL vadeli mevduat hesabı hafta içi mesai saatlerinde, Fibabanka Mobil'den, İnternet Bankacılığı ya da şubeler aracılığıyla açılabilir. Kur korumalı TL eden devam eden hesap için açılış 11.15 kapanış ise 23.00’dır. Kur korumalı döviz ve altından dönüşen mevduat açılışı için ise 10.15 ile 16.00 arasında işlem yapılır.

 

  • ''Döviz korumalı mevduat hesabı nasıl açılır?'' sorusuna Fibabanka Mobil ve İnternet Bankacılığı üzerinden:

  • Hesabınıza giriş yaptıktan sonra Hesaplar kısmından “Yeni” kısmını seçiniz.

  • Ardından Kur Korumalı Vadeli Mevduat Hesabı’nı seçerek ekranda istenen kısımları doldurunuz.

  • Minimum yatırma tutarı sonrasında Hesabınız açılacaktır.


Kur korumalı mevduat TL devam eden mevduat hesabı, dolar, euro veya sterlin kurlarından herhangi biriyle TL olarak açılabilir. Hesap açımında 3, 6, 9 veya 12 ay vade seçeneklerinden faydalanılabilir. Kur korumalı döviz ve altından dönüşen mevduat hesapları da dolar, euro, sterlin ve altın bakiyeleri ile açılabilir. Bu hesaplar için 3, 6 ya da 12 ay vade tercih edilebilir. Hesabınız açıldıktan sonra birikimlerinizin mevcut durumunu Fibabanka Mobil veya İnternet Bankacılığı'na giriş yaparak kolayca takip edebilirsiniz.

 

 

Döviz Piyasası Nedir?

Döviz piyasasında konu olan ticari işlemler kambiyo işlemleri oluşturma özelliğine sahiptir. Döviz piyasaları dünyada işlem hacmi en yüksek mali piyasalardır.

Döviz piyasalarında farklı para birimlerinin birbirleri ile karşılıklı alışverişleri mümkündür. Dolar veya Euro gibi farklı ülkelerin paralarının alınıp satıldığı piyasa döviz piyasası olarak adlandırılır.

 

 

Çapraz Döviz Kuru Nedir?

Çapraz döviz kuru bir para biriminin farklı bir para birimi karşısındaki değeridir.

 

 

Döviz Swap Nedir?

“Döviz swap nedir?” konusuna tarafların anlaştıkları kurlarla 2 farklı döviz tutarını, işlemin yapıldığı tarihte anlaştıkları oran ve şartlarda geri takas ettikleri işlemdir. Döviz swap işleme esnasında 2 farklı döviz tutarı işlemin vade tarihinde ilgili para birimleriyle takas edilir.

 

Döviz swap işlemin kendine ait özellikleri bulunur. Vade sonunun belli olması ve anlaşmanın yapıldığı gün nakit akışı gerçekleşmesi en belirgin özellikleri arasında yer alır. Bunun yanı sıra yapıldığı gün itibarıyla tarafları bağlayıcı bir anlaşma niteliği taşıma özelliği bulunur. Döviz swap işlemi esnasında nakit akışı vade başında ve vadede gerçekleşecek şekilde ayarlanır ve faiz oranları ile döviz kurlarındaki değişimlerin sonucunda ortaya çıkan risk en aza indirilir. Bu amaçla gerçekleştirilen bir işlem olan swap, ticari olarak da oldukça yaygın şekilde kullanılan bir terimdir. Döviz swapı belirli miktar dövizin aynı anda yapılan tek bir işlemle farklı vadeler ile satın alınması ve satılması anlamına gelir.

 

 

Döviz Swapı Nedir?

Swap kelimesinin sözlük anlamına bakıldığında değiş tokuş etmek anlamına geldiği görülür. Swap, 2 tarafın belirli bir zaman dilimi içerisinde varlık ya da yükümlülüğe bağlı olarak farklı faiz ödemelerini karşılıklı olarak değiştirdikleri bir takas sözleşmesidir. 10 yıllık sabit faizli borca sahip bir firma ile benzer ancak dalgalı faizli borca sahip firmalar birbirlerinin yükümlülüklerini swap sayesinde değiştirebilir.

 

 

Döviz Tevdiat Hesabı Nedir?

Döviz tevdiat hesabı kişilerin dövizlerini güvenli bir şekilde saklayabilecekleri bir banka hesabı ürünü olarak ele alınabilir.

 

Birikim yapmak veya döviz kurlarındaki dalgalanmaları takip ederek yatırım yapmak amacıyla tercih edilen bir hesaptır. Fibabanka Mobil ve İnternet Bankacılığı üzerinden dakikalar içerisinde döviz tevdiat hesabı açabilirsiniz, böylelikle döviz üzerinden yapılan birikimleriniz daha güvenli hale gelir.