Mobil Menü
Önerilen Aramalar
Müşteri Ol / Alışgidiş Noktası Ol
İnternet Bankacılığına Giriş Yap
Müşteri Ol /
Alışgidiş Noktası Ol
İnternet Bankacılığına
Giriş Yap
 • Zorunlu Trafik Sigortası
 • Sıkça Sorulan Sorular

Zorunlu Trafik Sigortası, motorlu aracın işletilmesi sırasında bir kimsenin ölümüne veya yaralanmasına ya da bir şeyin zarara uğramasına sebep olunduğu takdirde 2918 sayılı Trafik Kanunu’na göre aracın işletenine düşen hukuki sorumluluğu Hazine Müsteşarlığı’nca saptanan sigorta limitlerine kadar temin eder.

Trafiğe çıkan her aracın yaptırmak durumunda olduğu Zorunlu Trafik Sigortası’nı Fibabanka güvencesiyle yaptırabilirsiniz. 

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?

Aracınızla gerçekleşen kazalarda karşı tarafın maddi hasarları ve sağlık giderleri poliçe limitleri ve kusur oranlarına göre sigorta kapsamında karşılanır. Trafiğe çıkan tüm motorlu taşıtlar için zorunludur.

Teminatlar

 • Maddi Teminat
 • Tedavi Masrafları
 • Tedavi Giderleri Dışındaki Tazminat Talepleri ve Vefat 

Taşıt sigortalarımızla ilgili ayrıntılı bilgi için en yakın şubemizi ziyaret edebilirsiniz.

Zorunlu Trafik Sigortası kapsamında sigortaya ilişkin tüm teminatlar Sompo Sigorta A.Ş. tarafından sağlanır. Fibabanka A.Ş. , Sompo Sigorta A.Ş. acentesidir.

Zorunlu Trafik Sigortasının Amacı ve Avantajı Nedir?

Trafik sigortasının amacı, bir trafik kazası sonucunda karşı tarafta hasar oluşması durumunda kayıpları en aza indirmek ve tarafların haklarını koruyabilmektir. Kaza nedeniyle ortaya çıkan maddi hasarlar, poliçedeki teminatlar dâhilinde sigorta tarafından karşılanır.

 

Zorunlu Trafik Sigortası İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Başvuru sırasında sigortalanacak araca ait ruhsat bilgileriniz yanınızda olmalıdır.

Zorunlu Trafik Sigortası Teminat Kapsamı Nedir?

Aşağıdaki teminatları kapsar:

Maddi Hasarlar

Aracınızla gerçekleştireceğiniz kaza sonucunda size verilen sorumluluk dahilinde, karşı tarafın aracında oluşan hasarlara ilişkin  masraflar, araç ve kaza başına belirlenmiş limitler dahilinde karşılanır.

Tedavi Masrafları

Aracınızla gerçekleştireceğiniz kaza sonucunda size verilen sorumluluk dahilinde, karşı taraftaki yaralanmalara ilişkin tedavi masrafları kişi başı ve kaza başına limitler dahilinde karşılanır.

Sakatlık ve Vefat

Aracınızla gerçekleştireceğiniz kaza sonucunda size verilen sorumluluk dahilinde, karşı tarafta sakatlık veya vefat gerçekleşmesi durumunda, kişi başı ve kaza başına limitler dahilinde tazminat ödemeleri yapılır.

Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatı Ne Kadardır?

Olası risklerin gerçekleşmesi durumunda beklenmedik masraflardan minimumda etkilenmeniz için kapsamlı sunduğumuz trafik sigortasının primini aşağıdaki kriterler etkilemektedir:

 • Trafik siciliniz 
 • Aracınızın markası, modeli, yaşı vb.teknik özellikleri
 • İkamet ettiğiniz şehir ve aracı kullandığınız şehir
 • Trafik sigortalarınız arasında vade boşluğu
 • Aracınızın türü
 • Hasarsızlık kademeniz

Kasko ve Trafik Sigortası Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kasko ve trafik sigortasını ayıran en temel fark, trafik sigortasının zorunlu olması, kaskonun ise isteğe bağlı yapılmasıdır. Zorunlu trafik sigortası kaza olması halinde karşı tarafın zararını karşılarken Kasko sizin mağduriyetinize odaklanır.

Taşıt sigortalarımızla ilgili ayrıntılı bilgi için en yakın şubemizi ziyaret edebilirsiniz.