İNTERNET BANKACILIĞI
Önerilen Aramalar
FX Market
Sayfayı Değiştirin

FX Market

Döviz ve kıymetli maden alım satım işlemlerinizi FX Market ile Fibabanka Mobil Bankacılık ve İnternet Bankacılığı kanallarımızdan kolayca gerçekleştirin. Henüz müşterimiz değilseniz, Görüntülü Bankacılık ile hızlı ve kolayca dilediğiniz yerden müşterimiz olabilirsiniz.

 • FX Market
 • FX Market Kredili Tüzel Mevduat Hesabı
 • Sıkça Sorulan Sorular

FX Market Nedir?

FX Market, Fibabanka Mobil ve İnternet Bankacılığı kanallarımızdan kolayca erişim sağlayabileceğiniz, döviz ve kıymetli maden alım satım işlemlerinizi güvenle gerçekleştirebileceğiniz bir yatırım özelliğidir. FX Market ile tüm Fibabanka müşterileri, Fibabanka Mobil ve İnternet Bankacılığı kanallarımız üzerinden döviz/kıymetli maden alım satım işlemlerini hızlı, kolay ve güvenle gerçekleştirebilirler.

FX Market’e Nasıl Ulaşabilirim?

Mobil ve İnternet Bankacılığı kanallarımızı kullanan tüm bireysel ve tüzel müşterilerimiz Finansal Market’ten veya İşlemler menüsünden ulaşarak FX Market’i kullanabilirler.

Fibabanka QR KoduFX Market ile Neler Yapabilirim?

Kurlar sayfasına giriş yaparak anlık kur izlemesi yapabilirsiniz. “KURLARI DÜZENLE” butonunu tıklayarak takip listenizi oluşturabilirsiniz.

Kur İşlem EkranıKurları Düzenleme Ekranı

 

İşlem yapmak için “AL ve SAT” butonlarına basarak, istediğiniz döviz ve kıymetli maden alım&satım işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Al SatAl Sat

“ALARM EKLE” özelliği ile seçtiğiniz döviz ve kıymetli maden cinsi için hedeflediğiniz kur bilgisini kaydedebilir ve kur bilgisi istediğiniz seviyeye ulaştığında bildirim alabilirsiniz.

FX Market Alarm

“EMİR EKLE” özelliği ile istediğiniz döviz ve kıymetli maden cinsi için beklediğiniz kur seviyesinden alım için emir ekleyebilirsiniz. FX Market sizin yerinize kur seviyesini takip eder ve emrinizi otomatik olarak gerçekleştirir ve size bildirir.

FX Market EmirFX Market EmirFX Market Emir

 

Önemli Bilgiler

 • FX Market’te döviz ve kıymetli maden fiyatları piyasa koşullarına bağlı olarak uluslararası fiyatlar üzerinden oluşmaktadır. Kurlar ve pariteler, uluslararası piyasalardaki fiyatlara göre anlık olarak değişebilir ve bu anlık piyasa dalgalanmaları fiyatlamalara yansıyabilir. Bu nedenle, zaman zaman FX Market’te makaslarda değişimler oluşabilir. Bu fiyat marjlarındaki değişimler FX Market kaynaklı değildir.
 • FX Market’ten 7 gün 24 saat hizmet alabilir, hafta içi 5 gün 24 saat canlı piyasa ve anlık kur takibi yaparak işlemlerinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Cuma günü saat 23.50 ile Pazartesi 01.00 saatleri arasında ise gecikmeli kurlarla işlem yapabilirsiniz.
 • Her gece 01.00-02.00 saatleri arasında yurt dışı piyasasının kapalı olması sebebiyle emtia (altın ve gümüş) fiyatı alınamamakta ve bu saatler arasında işlem yapılamamaktadır.
 • Ayrıca yurt dışında resmi tatil veya herhangi bir piyasayı etkileyen durum söz konusu olduğunda FX Market'te fiyat kesintileri yaşanabilmektedir.
 • FX Market üzerinden verilen limit emirleriniz  piyasa fiyatı üzerinden değil, her zaman girdiğiniz fiyat üzerinden gerçekleşir. Hafta sonları piyasa kapalıyken, FX Market’te canlı olmayan kurlar görüntülenir. Piyasa açıldıktan sonra canlı kurlar ile görüntüleyeceğiniz fiyatlar değişiklik gösterecektir. Bu durumu dikkate alarak emir girişi yapmanızı rica ederiz.

FX Market Kredili Tüzel Mevduat Hesabı (KTH)

FX Market Kredili Ticari Mevduat Hesabı limiti olan tüzel müşterilerimiz;

 • Hesaplarında döviz ve kıymetli maden işlemleri için yeterli bakiye yoksa
 • Gün içinde oluşacak kur artış veya azalışından etkilenmek istemiyorsa
 • Şubeye gitmeden ve talimat vermeden işlemlerini kendisi yapmak istiyorsa

FX Market KTH limiti ile yapabilir.

FX Market KTH ile nasıl işlem yapılır?

İşlem saatleri içerisinde ( 09.30 -17.30 arası) istenilen para biriminden kur fiksasyonu işlemi hesapta bakiye olmadan da yapılabilir. Bu işlem FX Market Kredili Ticari Mevduat Hesabı’na bloke konularak yapılır ve aşağıdaki şekilde bilgilendirme yapılır.

Ekranda görünen kurlar gerçeği yansıtmamaktadır.

Yapılan alım/satım işlemini REZERVASYONLAR menüsünde izlenebilir.

Rezervasyonlar

Fiksasyon için, sistem tarafından her saat başı işlem yapılan cari hesabının bakiye kontrolü yapılır ve yeterli bakiye var ise kur fiksasyonu müşteri adına döviz işlemine çevrilir, yani rezervasyon işlemi tamamlanır.

İşlem tamamlanınca REZERVASYONLAR-GERÇEKLEŞMİŞ işlemler menüsünde izlenir.

Son işlem saati olan 17:30’a kadar bakiye gönderilmediği durumda rezervasyon işlemi iptal olur.

İptal durumunda, Bankamız için bir zarar oluşmuş ise bu müşteriye yansıtılır ve cari hesabında bakiye varsa cari hesabından, yoksa FX Market Kredili Ticari Mevduat Hesabı’ndan tahsil edilir.

Önemli Bilgiler

 • Müşteriler mevcutta kullanmış oldukları KTH limitlerini FX Market’te kullanamazlar. KTH limitinin tanımlı olduğu hesaptan bağımsız yeni bir hesaba FX Market methodlu KTH limiti tanımlanmalıdır.
 • Tanımlanacak FX Market methodlu KTH, müşterilerin limit tebliğindeki onaylı KTH limitleri içerisinde yer alacaktır.
 • Müşteri rezervasyon yaparken tüm FX Market KTH limitine değil, işlem yaptığı tutarın TL karşılığının Bankamız tarafından belirlenmiş oranına göre bir kısmına bloke konulacaktır.
 • Gün sonunda müşteri hangi para biriminden rezervasyon yaptıysa o para birimine bakiye iletmelidir.
  Örneğin; EUR/USD alım işlemi için rezervasyon yaptıysa, yani EUR alıp USD sattıysa, gün sonunda bakiyeyi USD hesabına iletmelidir. TL hesabına bakiye gönderimi yaparsa, müşteri kendisi TL’sini dövize dönüştürmeli ve işlem yaptığı hesaba aktarmalıdır. Aksi takdirde rezervasyon işlemi iptal olmaktadır.
 • Müşterinin birden fazla aynı para biriminden cari hesabı olabilir. Bakiye iletimini mutlaka işlem anında kullandığı hesabına iletmelidir. Aksi takdirde rezervasyon işlemi iptal olmaktadır.
 • Müşteri yaptığı rezervasyonu gün içinde iptal edemez. Ancak bakiye iletmediği veya yanlış hesaba bakiye ilettiği durumda rezervasyon iptal olur. Kurdan dolayı bir zarar oluşmuş ise bu müşteriye yansıtılır ve hesabında bakiyesi varsa cari hesabından tahsil edilir, yoksa FX Market Kredili Ticari Mevduat Hesabı’ndan tahsil edilir.
 • FX Market KTH, gün içi methodlu bir hesaptır. Gün sonuna kadar eksiye düşen tutar kadar bakiye gönderilirse faiz işlemez. Ertesi güne kalan eksi bakiye için standart KTH faiz oranı geçerli olacaktır.

FX Market ile hangi saat aralıklarında alım satım yapabilirim?

FX Market’ten 7 gün 24 saat hizmet alabilir, hafta içi 5 gün 24 saat canlı fiyatlarla, hafta sonu gecikmeli fiyatlarla işlem yapabilirsiniz.

FX Market’te kaç işlem için alarm kurabilirim?

Herhangi bir işlem için adet sınırı bulunmamaktadır.

Alarm kurma işlemi, ileri tarih için yapılabilir mi?

Evet. Alarm kurarken istenilen gün için tarih seçimi yapabilirsiniz.

Zincir Emir’de kaç adet sıralı emir verilebilir?

Zincir Emir’de 2 adet sıralı emir verebilirsiniz.

Hesapta bakiye olmaması durumunda emir verilebilir mi?

Sadece Limit Emir’de ileri bir tarih için emir verebilirsiniz. Emrin gerçekleşeceği zaman sistem işlem karşılığı bakiyenizi kontrol eder. İlgili tutarın hesabınızda olmaması durumunda işlemi yapmaz ve emrinizi iptal eder. Bakiye yeterliyse işleminiz gerçekleşir. Bu işlem Market (anlık) Emir’de yapılamaz.

FX Market’teki işlem limitlerine müdahale edebiliyor mu? Döviz ve altın alım limitleri nelerdir?

FX Market’te de döviz ve kıymetli madem alım satım işlemlerindeki limit farklılıkları için en yakın şubemiz veya çağrı merkezimiz ile iletişime geçebilirsiniz. Mevcut anlık ve günlük limitlerine aşağıdaki tablodan ulaşabilirsiniz;

Bireysel FX Market İşlem Limitleri
İşlemMinimum İşlem LimitiAnlık İşlem LimitiGünlük Toplam İşlem Limitiİşlem Saatleri
Döviz Alış1 USD/EURO/GBP/CHF/NOK/DKK/CAD/
JPY/SEK
150.000
USD/EURO/GBP/CHF/NOK/DKK/CAD/JPY/SEK
4.500.000 TL7/24
Döviz Satış1 USD/EURO/GBP/CHF/NOK/DKK/CAD/
JPY/SEK
150.000
USD/EURO/GBP/CHF/NOK/DKK/CAD/JPY/SEK
4.500.000 TL7/24
Altın Alış1 Gram2.500 Gram4.500.000 TL7/24
Altın Satış1 Gram2.500 Gram4.500.000 TL7/24
Gümüş Alış1 Gram200.000 Gram4.500.000 TL7/24
Gümüş Satış1 Gram200.000 Gram4.500.000 TL7/24
Platin Alış1 Gram5.000 Gram4.500.000 TL7/24
Platin Satış1 Gram5.000 Gram4.500.000 TL7/24

 

Kurumsal/Ticari FX Market İşlem Limitleri
İşlemMinimum İşlem LimitiAnlık İşlem LimitiGünlük Toplam İşlem Limitiİşlem Saatleri
Döviz Alış1 USD/EURO/GBP/CHF/NOK/DKK/CAD/
JYP/SEK
150.000 USD/EURO/GBP/CHF/NOK/DKK/CAD/JPY/SEK
4.500.000 TL7/24
Döviz Satış1 USD/EURO/GBP/CHF/NOK/DKK/CAD/
JYP/SEK
150.000 USD/EURO/GBP/CHF/NOK/DKK/CAD/JPY/SEK4.500.000 TL7/24
Altın Alış1 Gram2.500 Gram4.500.000 TL7/24
Altın Satış1 Gram2.500 Gram4.500.000 TL7/24
Gümüş Alış1 Gram200.000 Gram4.500.000 TL7/24
Gümüş Satış1 Gram200.000 Gram4.500.000 TL7/24
Platin Alış1 Gram5.000 Gram4.500.000 TL7/24
Platin Satış1 Gram5.000 Gram4.500.000 TL7/24

 

FX Market’te makas aralıkları sabit midir?

Hayır. FX Market’te makas aralıkları anlık olarak değişmekte olup, sabit bir aralık değeri bulunmamaktadır.

FX Market’te Kiraz Hesap’ım ile işlem yapabilir miyim? Kiraz Hesap faizi kazanmaya devam edebilir miyim?

Evet, Kiraz Hesap’ınızla FX işlemi yapabilirsiniz, hesabınızda kalan bakiye üzerinden faiz kazanırsınız.

Hangi durumlarda FX Market’te kesinti yaşarım. Bunun sebebi ne olabilir?

Her gece 00.00 - 01.00 saatleri arasında yurt dışı piyasasının kapalı olması sebebiyle emtia (altın,gümüş ve platin) fiyatı alınamamakta ve bu saatler arasında işlem yapılamamaktadır.

 

Ayrıca yurt dışında resmi tatil veya herhangi bir piyasayı etkileyen durum söz konusu olduğunda FX Market'te fiyat kesintileri yaşanabilmektedir.

FX Market’i kimler kullanabilir?

Mobil ve İnternet Bankacılığı kanallarımızı kullanan bireysel ve tüzel müşterilerimiz kullanabilir.

Tüzel müşteri olarak mevcuttaki KTH limitimi FX Market’te kullanabilir miyim?

Mevcutta kullanmış olduğunuz Kredili Ticari Mevduat Hesabı limitinizi FX Market’te kullanamazsınız. KTH limitinizin tanımlı olduğu hesabınızdan bağımsız, yeni bir hesaba FX Market methodlu KTH limiti tanımlanmalıdır.

FX Market’te tüzel KTH limiti ile hangi para birimlerinde ve hangi saatlerde işlem yapabilirim?

İşlem saatleri içerisinde ( 09:30 -17:30 arası) istenilen para biriminden kur fiksasyonu işlemi hesabınızda bakiye olmadan yapabilirsiniz. Bu işlem FX Market KTH hesabınıza bloke konularak yapılır.

FX Market’te tüzel KTH limiti ile yaptığım işlemleri nerede görebilirim?

Yaptığınız alım/satım işlemini “Rezervasyonlar" menüsünden izleyebilirsiniz. İşlem tamamlanınca Rezervasyonlar-Gerçekleşmiş işlemler menüsünde izlenir.

Tamamlanmış işlemlerinizi “Rezervasyonlar-Gerçekleşmiş İşlemler” menüsünden gözlemleyebilirsiniz.

FX Market Kredili Ticari Mevduat Hesabı’ma faiz işler mi?

FX Market KTH gün içi methodlu bir hesaptır, gün sonuna kadar eksiye düşen tutar kadar bakiye gönderilir ise faiz işlemez. Ertesi güne kalan eksi bakiye için standart KTH faiz oranı geçerli olacaktır.