Mobil Menü
Önerilen Aramalar
Müşteri Ol / Alışgidiş Noktası Ol
İnternet Bankacılığına Giriş Yap
Müşteri Ol /
Alışgidiş Noktası Ol
İnternet Bankacılığına
Giriş Yap
Borsa Market
Sayfayı Değiştirin

Global Borsa Market

Amerikan Borsaları hisse senedi işlemlerinizi Global Borsa Market ile gerçekleştirin.

 • Global Borsa Market
 • Sıkça Sorulan Sorular
 • Midas Menkul Değerler Kimdir?

Global Borsa Market Neler Sunar?

Amerikan Borsalarında hisse senedi işlemlerinizi yapabilmeniz için sunduğumuz hizmetimizdir. Midas Menkul Değerler A.Ş. ile iş birliğimiz sonucunda, Fibabanka Mobil’den, çok düşük işlem ücretleriyle, Amerikan Hisse Senetlerine kolaylıkla yatırım yapabilirsiniz.

Global Borsa Market ile Midas Menkul Değerler A.Ş. aracılığıyla hesabınızı açabilir, hisse senedi alım satım işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ücretsiz Canlı Veri: ABD Borsa İşlem Saatlerini Öğren, Hisse Al.

Global Borsa Market üzerinden ücretsiz hesap açarak, Amerikan borsalarını (NASDAQ ve NYSE borsalarını) ücretsiz olarak canlı veri ile takip edebilirsiniz.

İşlemlerinizi, ABD Borsalarının açık olduğu gün ve saatlerde (hafta içi 16.30 - 23.00) saatleri arasında gerçekleştirebilirsiniz. Belirtilen gün ve saatler dışında da dilediğiniz an emir verebilirsiniz.

Global Borsa Market'e Nasıl Ulaşabilirim?

Fibabanka Mobil'e kanalımıza giriş yaptıktan sonra Finansal Market üzerinden Global Borsa Market’e kolayca ulaşabilirsiniz. Global Borsa Market’te hızla işlem yapmak için Görüntülü Bankacılık ile müşterimiz olmanız ve hisse senedi alım satımı için yatırım hesabınıza para transferi yapmanız yeterli. Fibabanka müşterisi iseniz; yatırım hesabı açılışını Fibabanka Mobil'de kanalımızda yer alan, Global Borsa Market'ten gerçekleştirebilirsiniz.

Fibabanka Mobil'i indirin, Global Borsa Market'i hemen kesfedin.

Fibabanka QR Kodu


Global Borsa Market ile Neler Yapabilirim?

Sayfam adımından takip etmek istediğiniz hisse senetlerini ekleyebilir, listenizden çıkartabilir veya listenizi düzenleyebilirsiniz.

Borsa Market Portfoy

Piyasalar adımından sektör bazında hisse senetlerini inceleyebilirsiniz.

Borsa Market Piyasalar

Portföyüm adımından giriş yaparak tüm portföyünüzü, nakit ve hisse senetlerinizi, kâr zarar durumunuzu takip edebilirsiniz.

Borsa Market Piyasalar

İşlemler menüsünden ise, emirlerinizi takip edebilir, para transferi işlemlerinizi inceleyebilir, aylık hesap ekstrelerinizi takip edebilir ve Güncel İşlem Ücreti’nizi öğrenebilirsiniz. Ek olarak, Fibabanka ve Midas hesaplarınız arasında USD transferinizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Borsa Market Portfoy

Global Borsa Market masraf ve komisyonları için tıklayınız.

Önemli Bilgiler:

 • 16.30 - 23.00 arasında Amerikan piyasaları açıkken işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. ABD piyasalarındaki tatil ve işlem saatleri değişiklikleri durumunda, Global Borsa Market’teki işlem saatlerinde de değişiklikler olabilir.
 • 16.30 - 23.00 saatleri dışında Global Borsa Market’te, hisse senedi emirlerinizi verebilirsiniz. Bu durumda emirleriniz borsalar açılır açılmaz iletilecektir.
 • Sadece gerçekleşen emirler için tutar ne olursa olsun, emir başına 1,5 USD işlem ücreti bulunmaktadır.
 • İşlem başına maksimum anlık işlem limiti 25.000 USD veya 1.500 adet (lot) olarak belirlenmştir. Bu tutar üzerinde işlem yapılacaksa 2. İşlem olarak devam edilebilir.
 • Midas Hesabına Transfer: Alt sınır bulunmamaktadır. Günlük 500.000 TL karşılığı USD üst sınır limiti bulunmaktadır.
 • Midas Hesabından Transfer: Alt ve üst gönderim sınırı bulunmamaktadır.

Global Borsa işlem saatleri nelerdir?

16.30 - 23.00 arasında Amerikan piyasaları açıkken işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Global Borsa Market ile Amerikan Borsalarında yaptığım işlemlerden elde ettiğim kazanç için vergi öder miyim?

Global Borsa Market ile Amerikan Borsalarında işlem gören hisse senetleri alım satım işlemlerinizden elde ettiğiniz kazançların vergilendirilmesi beyana tabidir. Fibabanka sizin adınıza vergi beyanında bulunmaz.

Global Borsa Market’te işlem yapabilmek için hesap açmam gerekli midir?

Fibabanka Mobil’e giriş yaptıktan sonra Finansal Market veya İşlemler menüsünde yer alan Global Borsa Market’e girerek yatırım hesabınızı açabilirsiniz.

Global Borsa Market ile Amerikan Borsalarında işlem yapmak mümkün müdür?

Global Borsa Market ile Amerikan Borsalarında işlem gören Hisse Senetlerine kolaylıkla yatırım yapabilirsiniz.

Amerikan Borsalarından hisse nasıl alınır?

 • Fibabanka Mobil'e kanallarımıza giriş yapın.
 • Giriş yaptıktan sonra Finansal Market'te yer alan Global Borsa Market’i seçin.
 • Amerikan Borsalarında işlem gören Hisse Senetlerine kolaylıkla yatırım yapın.

Global Borsa Market’e erişmek için için Görüntülü Bankacılık ile müşterimiz olmanız ve hisse senedi alım satımı için yatırım hesabınıza para transferi yapmanız yeterli. Fibabanka müşterisi iseniz; yatırım hesabı açılışını Fibabanka Mobil'de kanallarımızda yer alan, Global Borsa Market'ten gerçekleştirebilirsiniz.

Dünya Borsalarında nasıl işlem yapılır?

Global Borsa Market ile Amerika NASDAQ ve NYSE borsalarına yatırım yapabilirsiniz.

Global Borsa Market yatırım hesabıma nasıl para aktarabilirim/para çekebilirim?

Global Borsa Market’te İşlemler menüsü altındaki Para Transferi menüsünden, Fibabanka’dan Midas’a; Midas’tan Fibabanka’ya USD para transferlerinizi ücretsiz olarak 7 gün 24 saat gerçekleştirebilirsiniz.

Global Borsa Market’te canlı veri takibi yapmak ücretli midir?

Global Borsa Market’te ücretsiz hesap açarak tüm verileri canlı takip edebilirsiniz. Hesap açmayı tercih etmemeniz durumunda, gecikmeli verileri takip edebilirsiniz.

Global Borsa Market ile yurt dışı borsalarda halka arzlara katılabilir miyim?

Hayır. Halka arz gerçekleştikten sonra, ilgili hisse senedi işlem görmeye başlar başlamaz işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Global Borsa Market’te gerçekleştirdiğim yurt dışı hisse senedi işlemlerinde valör var mıdır?

Hisse Senedi satış işlemlerinizin ardından oluşan bakiyenizle anında farklı işlemler yapabilirsiniz. Ancak; satış yaptığınızda bakiyenizi çekebilmeniz için 2 iş günü valör bulunmaktadır.

Global Borsa Market yatırım hesabı hangi para biriminde açılabilir?

Amerikan Doları (USD) cinsinde hesap açılmaktadır.

Global Borsa Market’te işlem ücreti ne kadardır?

Sadece gerçekleşen emirler için tutar ne olursa olsun, emir başına 1,5 USD işlem ücreti bulunmaktadır.

Global Borsa Market’te kaç tip emir vardır?

2 tip emir bulunmaktadır.

 • Market Emir: Bu emir tipinde sadece miktar belirlenir, müşterinin yeterli bakiyesi var ise emri piyasa fiyatından gerçekleşir.
 • Limit Emir: Bu emir tipinde fiyat ve miktar belirlenir. Belirlenen fiyat piyasada gerçekleştiğinde, sistem hesaplarda yeterli bakiye olup olmadığını kontrol eder ve yeterli bakiye varsa emri gerçekleştirir.

Emir iptali nasıl yapılır?

Verilen emir henüz gerçekleşmemişse bekleyen emir statüsünde ise emir düzeltme, emir iptali yapılabilmektedir.

Midas Menkul Değerler A.Ş. Kimdir? Midas’ın Yasal Sorumlulukları Nedir?

Midas Menkul Midas Menkul Değerler A.Ş. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından yetkilendirilmiştir. Bankalarda olduğu gibi SPK tarafından denetlenmekte ve belli regülasyonlar çerçevesinde hareket etmektedir.

Mali Suçları Araştırma Kurulu’nun (MASAK) yasa ve yönetmeliklerine uymakla yükümlüdür.

6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu Global Borsa Market’te Midas yatırım hesabı ile yapacağınız yatırımları korumaktadır. Midas, Mali Suçları Araştırma Kurulu’nun yasa ve yönetmeliklerine uymakla yükümlüdür. Tüm kanun, yönetmelik ve tebliğlerle göre hareket etmekle yükümlüdür.

Midas aynı zamanda SPK tarafından idare ve temsil edilen zamanda Yatırımcı Tazmin Merkezi (YTM) üyeleri arasında yer almaktadır. Midas’ta mali durumun bozulma durumunda müşterilerin Midas’taki işlemlerinden 323.670 TL’ye kadar olan zararlarını YTM eksiksiz karşılamaktadır. Yatırımlarınız YTM güvencesi altındadır.

 • 2022 yılı için geçerli olan Yatırımcı Tazmin Merkezi’nin azami tazmin tutarını burada bulabilirsiniz.

Amerikan Borsaları (NASDAQ & NYSE)

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (Securities and Exchange Commission)  tarafından yetkilendirilmiş saklama ve takas kuruluşları tarafından Amerikan borsalarında gerçekleştirdiğiniz yatırımlar güvence altında saklanmaktadır.

İlgili takas ve saklama kuruluşları:

Alpaca Securities LLC (Alpaca), Amerikan borsalarında yapılan aracılık faaliyetlerini yürütmektedir. Velox Clearing LLC (Velox) ve Vision Financial Markets LLC (Vision) ise takas ve saklama kuruluşlarıdır.

Amerikan kanunları gereği; Menkul Kıymetler Yatırımcı Koruma Kurumu’nun (SIPC- Securities Insurance Protection Corporation) üyesi olan Alpaca, Velox ve Vision kurumlarının tasfiye edilmesi söz konusu olursa, Menkul Kıymet Yatırımcılarını Koruma Yasası (SIPC) menkul kıymet müşterilerinin her birini 500.000 $’a kadar (nakit talepler 250.000$ limitlidir) korumaktadır.

SPK Üyesi Aracı Kurumu Olmak Ne Demektir?

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı, sermaye piyasalarını düzenlemek ve denetlemekten sorumlu olarak 1981 yılında kurulmuş bir kamu kuruluşudur. Aracı kurumların Türkiye Cumhuriyeti içerisindeki faaliyetleri için SPK lisansı gereklidir.

 • Midas’ın sahip olduğu SPK yetki belgesini ve yetki alanı konusunda ilgili detayları burada bulabilirsiniz.
 • SPK lisanslı aracı kurumlar listesini ve Midas’ı burada bulabilirsiniz.

Global Borsa Market’te Midas Yatırım Hesabı ile Aldığım Hisselerin Sahibi Kimdir?

Midas yatırım hesabıyla Global Borsa Market’te yaptığınız işlemler kontrat veya suni alım değil yatırımcının adına alınan gerçek hisselerdir. Hisselerin sahibi Midas değil, bizzat müşteridir. Yatırımcının aldığı hisseler kendisi adına kaydedildiği için ilgili şirketin Genel Kurul kararlarında oy kullanma yetkisine sahip olunur.

Not: Bazı şirketler bireysel yatırımcılarına oy hakkı sunmazlar. Bazı şirketler ise (Örnek: Apple) parça hisse sahibi yatırımcılarına da oy hakkı sunmaktadır. Kimi şirketler yatırımcının sahip olduğu hisse adedinden bağımsız olarak sadece 1 adet oy hakkı sunar.

Global Borsa Market’te Midas yatırım hesabıyla yaptığınız yatırımlarınız ve oy kullanma hakkınız güvence altında!

Global Borsa Market’te Midas yatırım hesabıyla yaptığınız şirketin kararlarında söz hakkına ve oy kullanma yetkisine sahip olursunuz. Çünkü Global Borsa Market’te Midas yatırım hesabıyla aldığınız hisseler sayesinde ilgili şirketin ortaklarından biri haline gelirsiniz.

Alpaca Securities LLC (Alpaca ), Amerikan borsalarında yapılan aracılık faaliyetlerini yürütmektedir. Velox Clearing LLC (Velox ) ve Vision Financial Markets LLC (Vision ) ise takas ve saklama kuruluşlarıdır.

Amerikan kanunları gereği; Menkul Kıymetler Yatırımcı Koruma Kurumu’nun (SIPC- Securities Insurance Protection Corporation ) üyesi olan Alpaca, Velox ve Vision kurumlarının herhangi birinin tasfiye edilmesi durumunda, Menkul Kıymet Yatırımcılarını Koruma Yasası (SIPC) menkul kıymet müşterilerinin her birini 500.000 $’a kadar (nakit talepler 250.000$ limitlidir) korumaktadır.

SIPC (Securities Insurance Protection Corporation) Nedir?

SIPC: Securities Insurance Protection Corporation (Menkul Kıymetler Sigorta Koruma Şirketi) Amerika Birleşik Devletleri Federal Hükümeti tarafından kurulmuştur. Devlet garantili bir sigorta şirketidir, Amerika’nın en prestijli aracı kurumları çalışmaktadır.

Amerikan kanunları gereği; Menkul Kıymetler Yatırımcı Koruma Kurumu’nun (SIPC- Securities Insurance Protection Corporation ) üyesi olan Alpaca, Velox ve Vision kurumlarının herhangi birinin tasfiye edilmesi durumunda, Menkul Kıymet Yatırımcılarını Koruma Yasası (SIPC) menkul kıymet müşterilerinin her birini 500.000 $’a kadar (nakit talepler 250.000$ limitlidir) korumaktadır.

SPK ile Ne İlişiğiniz Bulunmaktadır?

 • Midas Menkul Değerler A.Ş. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından yetkilendirilmiştir. Bankalarda olduğu gibi SPK tarafından denetlenmekte ve belli regülasyonlar çerçevesinde hareket etmektedir.

  • Midas, Mali Suçları Araştırma Kurulu’nun (MASAK) yasa ve yönetmeliklerine uymakla yükümlüdür.

  Global Borsa Market’te Midas yatırım hesabı ile yapacağınız yatırımlar 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu ile korumaktadır. Mali Suçları Araştırma Kurulu’nun yasa ve yönetmelikleriyle yükümlü kuruluşlar arasında Midas da yer almaktadır ve tüm kanun, yönetmelik ve tebliğlerle uyum içerisinde hareket etmektedir.

Midas Menkul Değerler Kimdir?

Midas Menkul Değerler A.Ş. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından yetkilendirilmiştir. Bankalarda olduğu gibi SPK tarafından denetlenmekte ve belli regülasyonlar çerçevesinde hareket etmektedir.