Mobil Menü
Önerilen Aramalar
Müşteri Ol / Alışgidiş Noktası Ol
İnternet Bankacılığına Giriş Yap
Müşteri Ol /
Alışgidiş Noktası Ol
İnternet Bankacılığına
Giriş Yap
  • Wise ile Uluslararası Para Transferi
  • Sıkça Sorulan Sorular

Wise ile Uluslararası Para Transferi

Fibabanka’dan Türkiye’de bir ilk! Geleneksel uluslararası para transferi yöntemlerine alternatif olarak geliştirilen Wise ile yurt dışına kolay, hızlı ve sürpriz ücretlerle karşılaşmadan para göndermenin yolu artık Fibabanka’da!

Wise, yurt dışı para transferinde geleneksel yaklaşımlarda yaşanan sürpriz masraflar ile karşılaşma ve zaman kaybını ortadan kaldırmak adına geliştirmiş bir para transferi ürünüdür. Türk lirası hesaplarınızdan kolayca işlem başlatarak yurt dışında 70’den fazla ülkeye ilgili ülkelerdeki yerel para biriminde transfer yapabilirsiniz. TransferWise ürünün ilk adı olarak konumlandırılmış olup, artık tüm Dünya’da Wise adı ile yer almaktadır. Wise Payments Limited, İngiltere ve Galler'de tescilli ve şirket merkezi İngiltere’de bulunan bir şirkettir. Wise, Birleşik Krallık Finansal Yürütme Kurumunun (FCA) ihtiyatlı denetimi altında bulunan yetkili bir Elektronik Para Kuruluşudur. Ödeme ve Elektronik para işlemleriniz lisanslı bir kuruluş olan ve TCMB tarafından denetlenen Birleşik Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para A.Ş.’nin finansal hizmet sağlayıcılığı ile gerçekleşmektedir. Diğer yandan, İngiltere ve Galler'de tescilli Wise Payments Limited hizmete yalnızca "aracı" olarak yardımcı olup TCMB ve sair yetkili merciler nezdinde Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri Kuruluşu olarak faaliyet gösterme iznine sahip değildir.

Wise İşleminin Avantajları Nelerdir?

  • Wise’da tüm ücretler şeffaf bir şekilde işlem başlangıcında gösterilir. Geleneksel yöntemlerdeki gibi işlem sonrasında yansıtılan muhabir banka ücretleri bu işlemlerde bulunmaz.
  • Yerel para biriminiz üzerinden işlem başlatılarak karşı ülkedeki yerel para birimi üzerinden transfer gerçekleştiği için döviz alış-satışından kaynaklanan ek maliyetlerle karşılaşmazsınız.
  • Transferin ne zaman karşıya ulaşacağı bilgisi net bir şekilde ekranda yansıdığı için gönderim yapacağınız kişiye transferin ulaşıp ulaşmadığı konusunda endişelenmezsiniz.

Wise ile Yurt Dışı Para Transferi Nasıl Yapılır?

Fibabanka Mobil ve İnternet Bankacılığı kanallarımızdan, “Yurt Dışı Para Transferi” menüsü altında yer alan “Wise Uluslararası Transfer” adımından transfer işlemlerinizi hızlı ve kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

  • Hesabınızdan çekilecek Türk lirası bakiyesi ya da gönderim yapmak istediğiniz yabancı para cinsi üzerinden hesaplama yapabilirsiniz.
  • Hesaplama sonrası işleme devam edebilmeniz için yeni Wise kullanıcısı oluşturmanız veya mevcut Wise kullanıcınızı doğrulamanız gerekmektedir.
  • Gönderim yapmak istediğiniz hesabı kayıtlı alıcılarınıza eklemeniz ya da mevcut kayıtlı alıcılarınızdan seçim yaparak ilerleyebilirsiniz.
  • İşlem onayı vermeniz durumunda, para transfer işleminiz ekranda belirtilen süre içerisinde alıcıya ulaşacaktır.
  • Gerçekleştirdiğiniz işlemlere ilişkin takibinizi,  “İşlem Gözlem” ekranından gözlemleyebilirsiniz.

Wise ile Transfer Yaparken Yabancı Para ile İşlem Başlatılabilir mi?

Sadece Türk lirası hesaplarınızdan işlem başlatabilirsiniz.

Wise İşlemleri için Transfer Limiti Nedir?

Wise işlem limitleri 1.000.000 TL’dir. Bu tutarlı muadili yabancı para gönderimlerinizi hızla yapabilirsiniz.

Wise Sistemine Kayıtlı Değilim, Ne Yapmam Gerekiyor?

Wise sistemi üzerinde kaydınız bulunmadığı durumunda; bilgi girişi ve işlem kurallarını aktaran doküman onaylarını vermenizin ardından, Wise kullanıcı kaydınız otomatik olarak oluşturulacaktır.

Mevcutta Kayıtlı Wise Kullanıcısıyım, Yeniden Kayıt Olmam Gerekli mi?

Wise kullanıcısı olan müşterilerimiz, mevcutta Wise üzerinde kayıtlı e-posta ve telefon bilgileri ile giriş yaparak e-posta doğrulama kodu ile Wise kayıtlı alıcı bilgilerine Fibabanka Mobil ve İnternet Bankacılığı kanallarımız üzerinden erişim sağlayabilir.

Yurt Dışındaki Şirketlere Wise ile Transfer Yapabilir miyim?

Hayır, Wise ile yurt dışı TL para transferi işlemlerinden sadece bireysel kullanıcılar faydalanabilmektedir.

Wise İşlem Ücreti Nasıl Hesaplanır?

Wise işlem ücreti, işlem anında gönderilen tutar ve anlık kur bilgisine göre otomatik olarak hesaplanmakta olup Wise ücreti ve aracılık ücreti olarak tahsil edilmektedir. Wise ücreti işlem yönetimi kapsamında Wise tarafından tahsil edilen ücret, aracılık ücreti ise Wise ödeme işlemlerini yöneten Birleşik Ödeme Hizmetleri ve Bankamız ücretlendirmesini ifade etmektedir.

Wise İşlem Ücretlerini Sisteme Kayıt Olmadan Hesaplayabilir miyim?

Wise işlem ücretini, Fibabanka Mobil uygulamamızda Wise Uluslararası Transfer İşlemi seçimi yaptığınızda işlem ön izleme adımında herhangi bir kayıt işlemi yapmadan gönderim yapılacak para birimi ya da hesaptan çekilecek tutar üzerinden hesaplayabilirsiniz.