Altın Çeşitleri Nelerdir?

Mobil Menü
Önerilen Aramalar
Müşteri Ol / Alışgidiş Noktası Ol
İnternet Bankacılığına Giriş Yap
Müşteri Ol /
Alışgidiş Noktası Ol
İnternet Bankacılığına
Giriş Yap
Sayfayı Değiştirin

Tam Altın Nedir?

Tam altın; Türkiye Cumhuriyeti darphanesi tarafından basılan ve birlik ziynet altın para olan bir çeşittir. Ön yüzünde “Türkiye Cumhuriyeti” yazısı ve altının basım tarihi bulunur. Diğer yüzünde Atatürk profil resmi, bu kabartma resmi çevreleyen yıldızlar ve kenar çerçevesini oluşturan süslemeler bulunur. Çapı 30 mm, ağırlığı ise 7,016 gramdır. Tam altın 22 ayar altın olarak üretilir. Tam altın ile Cumhuriyet altını sıklıkla karıştırılsa da çapları ve ağırlıkları gibi çeşitli özellikleri ile birbirlerinden farklıdır.

 

 

Gram Altın Nedir, Nasıl Alınır?

Gram altın son dönemlerin popüler yatırım araçları arasındadır. Geleneksel olarak alınan fiziki altınları saklamak veya ani piyasa dalgalanmalarında elden çıkarmak zahmetli olduğundan gram altın ile kolay şekilde işlem yapılır.

 

Gram altın ifadesi 1 gram ağırlığına denk gelen altın miktarını ifade eder. Altının işlenmemiş yani ham hali olan gram altın, altının üretim nedenini özellikle de yatırımcıların kolay şekilde yatırım yapabilmesini sağlamak içindir. Gram altın fiziki olarak satılan bir altın türü değildir. Bu yüzden banka aracılığıyla satın alınması gerekir.

 

Gram altın ile yatırım yapmak isterseniz, Fibabanka’nın Altın Hesap ürününü değerlendirebilirsiniz. Kolay ve ücretsiz şekilde altın hesabı açarak TL veya döviz cinsi üzerinden istediğiniz miktarda altın alımını Fibabanka Mobil veya İnternet Bankacılığı üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

 

 

A02 Altın Nedir?

A02 terimi altın ile yatırım yapmayı düşünen kullanıcıların sıklıkla karşılaştığı bir terimdir. 102 altın, depo hesabına alınan gram cinsinden altını ifade etmek amacı ile kullanılır. Dolayısıyla “A02 altın nedir?” sorusuna banka tarafından altın hesaplarının ifade edildiği kod olduğuna dair yanıt vermek mümkündür.

 

Dijital kanallar üzerinden altın hesabına sahip olmak size avantajlı bir konuma getirir. Böylelikle Fibabanka ile alım satım işlemlerini kısa süre içerisinde gerçekleştirebilirsiniz. Eğer başka bir hesap ya da başka bir bankada hesap açmak istiyorsanız A02 depo hesabınızı kullanabilirsiniz. Bu hesap vakitten tasarruf etme konusunda önemli bir rol oynar.

 

 

Altın Ayarı Nedir?

Altın ayarı, altının saflık oranını gösteren bir terimdir. Altınlar: 8, 14, 18, 22 ve 24 ayar olarak beş çeşittir.