Döviz Kuru Nedir?

Mobil Menü
Önerilen Aramalar
Müşteri Ol / Alışgidiş Noktası Ol
İnternet Bankacılığına Giriş Yap
Müşteri Ol /
Alışgidiş Noktası Ol
İnternet Bankacılığına
Giriş Yap
Sayfayı Değiştirin

Döviz Kuru Nedir?

Döviz yabancı ülkeler tarafından kullanılan para birimini temsil eder. Döviz kuru ise, bir birim ülke parasının diğer ülke parası cinsinden fiyatı ve değeri olarak belirlenir.

 

 

Net Döviz Kuru Nedir?

Net döviz kuru ya da net döviz pozisyonu, döviz piyasaları üzerinden işlem yapacak kişiler tarafından merak edilir. Dövizlerin varlıklarının toplamı ile döviz yükümlülüklerinin toplanması sonucunda ortaya çıkan rakamın Türk lirası olarak karşılıkları arasındaki fark, yabancı para net genel pozisyonu veya net döviz kuru ile ifade edilir.

 

 

Nominal Döviz Kuru Nedir?

Nominal kur, bir ülkenin para biriminin birden fazla yabancı para sepetiyle değiş tokuş yaptığı ortalama oran olarak bilinir. Nominal kur ayarlanmamış ağırlıklı bir ortalama orandır. Yabancı para satın almak için gereken yerli para miktarı olarak da adlandırılır.

 

 

Nominal döviz kuru üzerinde belirlenen değer, farklı para birimleriyle yatırım yapmak için verilmesi gereken değerdir. Temelde nominal döviz kuru sayesinde yabancı para satın almak mümkündür. Nominal döviz kuru yerli para miktarı olarak değerlendirilir ve yabancı para satın almaya yarar. Bu kur, Türkiye'nin dış ticaretinde önemli paya sahip ülkelerin birimlerinden oluşan sepete göre belirlenir.

 

 

Spot Döviz Kuru Nedir?

Spot döviz kuru, döviz alışverişi ile ilgili anlaşmanın yapıldığı gün oluşan döviz kuruna denir. Spot alışverişlerde döviz kuru, anlaşmanın yapıldığı günü izleyen iki iş günü için geçerlidir.  Spot döviz alım-satım işlemleri, işlem tarihinde müşterinin kendi hesabından/kasasından peşin alım satımı şeklinde gerçekleştirilir. Böylelikle gerçekleştirilmekte olan alım ve satım işlemleri döviz kuru üzerinde değişiklikler olmasını sağlar.