Ons Altın Nedir?

Mobil Menü
Önerilen Aramalar
Müşteri Ol / Alışgidiş Noktası Ol
İnternet Bankacılığına Giriş Yap
Müşteri Ol /
Alışgidiş Noktası Ol
İnternet Bankacılığına
Giriş Yap
Sayfayı Değiştirin

Ons Altın Nedir?

Ons, altın temelde bir İngiliz ağırlık birimi olarak bilinir.  Altın, gümüş ve elmas gibi değerli madenlerin hesaplanması sırasında birim olarak ons kullanılır. Ons biriminin sembolü ise OZ olarak bilinir. 1 Ons, 31.10 grama denk gelir.

 

 

Ons Altın Nasıl Alınır?

Altının Türk lirası karşılığını hesaplamak için kullanılan ons altın; gram altın, çeyrek altın ve yarım altın fiyatı üzerinden hesaplanır. Ons altın, fiziki olarak ya da borsa üzerinden alınabilir. İşlemler, Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar piyasasında gerçekleşir.

 

 

Borsa İstanbul üzerinden Ons altın ile işlem yapmak mümkündür. Ons ya da gram altın dolar karşılığında işlem görme özelliğine sahiptir. Çift yönlü işlemler yapılıyor olması altın fiyat hareketlerinin yönünün değişmesine neden olabilir.

 

 

Altın Ons Nasıl Hesaplanır?

Teknolojik imkânların gelişmesi ile birlikte bankalar aracılığıyla yapılan altın yatırımları ons bazında gerçekleşebilir. Ons ifadesi altın ve gümüş gibi değerli madenlerin hesaplanmasında kullanılır. Dünya genelinde OZ sembolü ile ifade edilen bu kavram ile hesaplama yapmak da çok kolaydır.

 

 

“Altın ons nasıl hesaplanır?” sorusuna yanıt olarak öncelikle ons değerinin bilinmesi gerekir. 1 ons altın 31,10 gram altına denk gelir. Ons fiyatı piyasalar üzerinden belirlenmektedir. Bu kapsamda 1 gram altının fiyatının hesaplanmasında o andaki 1 ons altın fiyatının değeri 31,10’a bölünür ve devamında Dolar/TL kuru ile çarpılarak TL bazında değeri bulunur.