Vadeli Mevduat Nedir?

Mobil Menü
Önerilen Aramalar
Müşteri Ol / Alışgidiş Noktası Ol
İnternet Bankacılığına Giriş Yap
Müşteri Ol /
Alışgidiş Noktası Ol
İnternet Bankacılığına
Giriş Yap
Sayfayı Değiştirin

Vadeli mevduat hesabı, sabit faiz oranıyla düzenli getiri sağlayan bir bankacılık hizmetidir. Vadeli hesapta bulunan paranın belirli vadelerde (1 ay, 3 ay, 6 ay veya 1 yıl gibi) belirlenen faiz oranı kadar getiri sağlar. Vade süresi uzadıkça faiz oranı ve dolayısıyla sağladığı getiri artar. Vadeli hesaptaki ana para miktarı arttıkça faiz kazancı da artar. Vadeli mevduat hesabı, bankacılık ürünleri arasında çokça tercih edilen birikim ürünlerinden biridir. Garanti bir faiz getirisi oranı sunması, risksiz bir yatırım yöntemi olmasını öne çıkan özelliklerindendir. Vade sonunda paranızı hesaptan çekebilir, vadeyi sürdürebilir veya üzerine para ilave edebilirsiniz. Eğer belirli bir birikiminiz varsa Fibabanka’nın avantajlı faiz oranları ile birikiminizi değerlendirmek için vadeli mevduat hesabını tercih edebilirsiniz. Fibabanka müşterisi değilseniz Görüntülü Bankacılık ile hızlıca müşteri olabilirsiniz.

 

Vadeli Hesap Ne İşe Yarar?

Vadeli hesap anapara üzerinden paranızın değer kaybı yaşamasını engelleyen bir bankacılık hizmetidir. Belirli miktarda ve belirli faiz oranları ile hesaba yatırılan para, vade süresi sonunda faiz ile birlikte müşteriye ödenir. Bu durum hem anaparadan zarar etmenizi engeller hem de faiz sayesinde kazanç elde etmenizi sağlar.

 

 

Vadeli Hesap Nasıl Açılır?

Vadeli hesap Türk lirası ya da döviz gibi birikimleri yatırım ihtiyaçlarına uygun değerlendirme fırsatı sağlar. Vadeli mevduat hesaplarınızı ise Fibabanka Mobil veya İnternet Bankacılığından kolayca açabilirsiniz. Ayrıca Fibabanka Şubeleri ve 444 88 88 Telefon Bankacılığı da hesap açabileceğiniz diğer kanallardır.

 

 

Vadeli Mevduat Çeşitleri Nelerdir?

Vadeli mevduat çeşitleri banka tarafından sunulan faiz oranı üzerinden belirli bir vade süresi boyunca paranızın değer kazanmasını sağlar. Temelde amacı paranın değerlenmesi olsa da farklı istek ve ihtiyaçlara da hitap etmektedir. Müşteriler kendi birikimleri ve istekleri için uygun bir vadeli mevduat ürünü bulabilir.

 

 

Çalışkan Vadeli Hesap Nedir?

Çalışkan Vadeli Hesap, hesabınızda bulunan anaparayı sizin adınıza gecelik mevduat faiziyle değerlendiren bir bankacılık ürünüdür. Çalışkan Vadeli Hesap ürününü tercih ettiğiniz takdirde talep ettiğiniz herhangi bir zaman diliminde hesabınıza para ekleyebilir ya da çıkarabilirsiniz. Çalışkan Vadeli Hesap Fibabanka tarafından sunulan avantajlı vadeli hesap ürünlerinden biridir.

 

 

Kur Korumalı Vadeli Mevduat Nedir?

Faiz getirisi sağlayan vadeli mevduat hesabı, kur korumalı olarak açıldığında birikimleri garanti altına alır. Bu hesap türü, Türk lirası cinsinden birikimlerinizin döviz kurundaki dalgalanmalara karşı koruma altına alınmasını sağlar.

 

Kur Korumalı Mevduat Hesabı, Dolar, Euro veya Sterlin kurlarından herhangi biriyle TL olarak açılabilir. Hesap açılışında da 3, 6, 9 veya 12 ay vade seçeneklerinden faydalanılabilir. Kur Korumalı döviz ve altından dönüşen mevduat hesapları da Dolar, Euro, Sterlin ve altın bakiyeleri ile açılabilir. Bu hesaplar için 3, 6 ya da 12 ay vade tercih edilebilir.  Kur Korumalı Vadeli Mevduat Hesabı için bir diğer özellik de stopaj bulunmamasıdır. Hesap vadeden önce kapanırsa faiz ya da kur farkı talep edilmez.

 

 

e-Vadeli Hesap Nedir?

e-Vadeli Hesap diğer adıyla e-Mevduat, günün dilediğiniz herhangi bir saatinde dilediğiniz yerden, şubeye dahi gitmeden avantajlı mevduat faiz oranları ile hesap açmanızı sağlar. Fibabanka Mobil’den kolayca açacağınız e-mevduat hesabı ile birikimlerinizi değerlendirmeye hemen başlayabilirsiniz.

 

 

Vadeli Döviz Hesabı Nedir?

Döviz üzerinden birikim yapmak isteyenlerin tercihi genellikle vadeli döviz hesabıdır. Tıpkı vadeli Türk lirası hesabında olduğu gibi döviz hesabında da para belirli bir vade boyunca kullanılamaz ve faiz kazancı sağlar. Özellikle döviz üzerinden birikim yapmak isteyenler tarafından yaygın olarak tercih edilir.

 

 

Sıkça Sorulan Sorular

Vadeli ve Vadesiz Hesap Nedir?

Vadeli mevduat bankaların sunduğu faiz oranı üzerinden belirli bir süre boyunca paranızın değer kazanmasını sağlayan bir bankacılık ürünüdür. Vadeli hesapta tutulan anaparaya vade süresi boyunca herhangi bir ekleme ya da çıkarma yapılamaz. Bu gibi işlemler vadenin bozulmasına neden olur.

Vadesiz hesap ise herhangi bir vadeye sahip değildir ve kazanç sağlamaz. Vadesiz hesap üzerinden talep ettiğiniz herhangi bir zaman diliminde para gönderebilir ya da para ekleyebilirsiniz. En temel farkları vadeli hesabın kazanç sağlamaya yardımcı olmasıdır.

Vadeli ve Vadesiz Hesap Arasındaki Fark Nedir?

“Vadeli ve vadesiz hesap arasındaki fark nedir?” sorusu, bankacılık hizmetleri ile ilgili en merak edilen sorulardan biridir. Vadesiz hesap süresizdir ve herhangi bir getiri sağlamaz. Vadeli hesap ise belirlenen gün sayısına ve faiz oranına göre bir kazanç elde etmenizi sağlar. Vadesiz hesap ile her an işlem yapabilir, para yatırabilir ve çekebilirsiniz. Vadeli hesaptan kazanç elde etmek için ise anaparaya vade süresi boyunca dokunmamak gereklidir.

Günlük Vadeli Hesap Nedir?

Vadeli mevduat hesabı piyasada bulunan faiz dalgalanmalarından etkilenmenize engel olabilir. Özel faiz oranları ile nakit paranızı sabit bir getiri ile güçlendirmenizin yollarından biridir. Fibabanka Mobil ve İnternet Bankacılığı, şubeleri ve Telefon Bankacılığı üzerinden dakikalar içerisinde vadeli hesap açabilirsiniz. Fibabanka müşterisi değilseniz Görüntülü Bankacılık ile nerede olursanız olun hızlı bir şekilde müşteri olabilir, günlük vadeli hesap ile birikimlerinizi değerlendirmeye başlayabilirsiniz.

Günlük vadeli hesap ise bankada bulunan paranızın 24 saat boyunca vadede tutulmasını sağlayan vadeli bir hesap türüdür. Günlük vadeli hesap, 24 saatlik vade ile değerlendirilir ve bu süre boyunca kazanç elde etmenizi sağlar. Bu hesap sabit faiz oranı ile birlikte anaparanıza eklenerek faiz getirisi ile kısa süre içerisinde paranız değerlenmeye başlar. Paranızı değerlendirmek istiyor ancak ani bir şekilde gelişebilecek nakit ihtiyaçlarından endişe duyuyorsanız, günlük vadeli hesabı tercih edebilirsiniz.

Vadeli Döviz Hesabı Nedir?

Vadeli döviz mevduat hesabı belirlenen vade süresi sonunda ilan edilen oranda faiz kazanmanızı sağlayan bankacılık ürünüdür. Yeni bir vadeli hesap açıldığında vadeli para için geçerli faiz oranlarından yararlanırsınız. Vadeli  döviz hesabı ile sağlanacak olan faiz getirisi hesaba yatırılan toplam mevduat tutarına uygulanır. Kullanıcı tarafından tercih edilen vade seçeneği ve banka tarafından uygulanan ticari politika faiz getirisinin değişmesini sağlar.

Vadeli Hesaba Para Eklenir mi?

Vadeli hesabınıza istediğiniz kadar, istediğiniz zamanda para yatırabilirsiniz. Ancak bu işlem hesabınızın vadesinin bozulmasına sebep olur. Hesabınızın vadesinin bozulması ise faiz kaybına sebep olabilir.

Vadeli Hesaba Başkası Para Yatırabilir mi?

Vadeli hesaba para yatırmak için birçok farklı yöntem bulunur. Ancak bu durum faiz getirisi elde edememenize neden olur. Şube ve ATM üzerinden vadeli hesaba para yatırabilirsiniz. Bunun yanı sıra internet ve mobil bankacılık kanalları üzerinden de hesabınıza para yatırma işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Aynı bankadaki vadesiz hesaptan vadeli hesaba transfer yapmak da mümkündür. Vadeli hesabınıza farklı bankada bulunan bir hesaptan para yatırabilirsiniz. Dolayısıyla bir başka kişi vadeli hesabınıza para yatırabilir.

Vadeli Hesaptan Para Çekilir mi?

Vadeli hesap belirli bir vade süresi boyunca banka tarafından paranın işletilmesini sağlayan hesap türüdür. Bu doğrultuda vade süresi sonunda belirlenen faiz oranı kullanıcının anaparası üzerine eklenir. Vadeli hesabınızın süresi dolmadan para çekebilirsiniz. Ancak bu durum faiz getirisi elde edememenize neden olur. Dolayısıyla vadeli hesaptan para çekilebilir ancak bu durum faiz getirisi kaybı yaşamanıza neden olabilir.

Vadeli Hesaba Para Yatırma Vadeyi Bozar mı?

Vadeli hesabınızın vadesi dolmadan para yatırabilir ya da çekebilirsiniz. Ancak vade dolmadan vadeli hesabınıza yapılacak herhangi bir işlem, faiz getirisi elde edememenize neden olabilir.

Vadeli Hesap Stopaj Kesintisi Nedir?

Vadeli mevduatınızın faiz gelir vergisi “stopaj” olarak adlandırılır. Stopajı sizin adınıza bankalar faiz ödemenizi yaparken faiz gelirinizin içinden düşerler ve devlet kurumlarına aktarırlar. Vadeli mevduat stopaj oranları vadeli mevduatınızın döviz cinsine (TL, USD, EUR vb.) ve vadesine göre devlet tarafından belirlenir.