NYSE Nedir, Nasıl Hisse Alınır?

Mobil Menü
Önerilen Aramalar
Müşteri Ol / Alışgidiş Noktası Ol
İnternet Bankacılığına Giriş Yap
Müşteri Ol /
Alışgidiş Noktası Ol
İnternet Bankacılığına
Giriş Yap
Sayfayı Değiştirin

NYSE Borsası ya da bilinen adı ile New York Borsası, yurt dışında yatırımcı olmak isteyenler tarafından tercih edilen bir borsadır. NYSE’nin kuruluş tarihi 1792 yılına kadar gider. NYSE, hafta içi her gün 16.30 ila 23.00 arasında işlem görür. Türkiye’de NYSE yatırımı, alıcı kurumlar ve bankalar aracılığı ile gerçekleştirilir.NYSE Nedir?

New York Borsası ya da kısa adı ile NYSE, 8 Mart 1817'de kurulan, ancak temelleri 1792 yılına kadar uzanan ABD kaynaklı hisse senedi piyasasıdır. NYSE, pazarlarında işlem görecek şirketler konusunda da seçici davranır.

 

Borsada işlem gören ürünlerin ve menkul kıymetlerin alındığı ya da satıldığı bir menkul kıymet borsası olan NYSE, 2006 yılına kadar Archipelago Borsası (ArcaEX) olarak bilinir.

 

NYSE’de işleme giren hisse senetleri, yatırımcılara alım ve satım yapabilecekleri bir platform imkânı tanır. Yatırımcılar için güvenli bir piyasa olarak kabul edilen NYSE, sıklıkla düzenlenir ve denetlenir. NYSE’de listelenen şirketler halka açıktır ve yatırımcılara hisse senetlerini satın alma ve satma fırsatı sunduklarını ifade ederler.

 

 

NYSE Borsasından Hisse Nasıl Alınır?

Canlı borsa takibi yapmak ya da birikimlerinizi borsada hisse senedi alarak değerlendirmek istiyorsanız Fibabanka Mobil’de yer alan Global Borsa Market’ten faydalanabilirsiniz. Yurt dışı şirketlerinde hissedar olmanız için Global Borsa Market sizlere avantajlı komisyon oranları sunar.

 

Fibabanka’da bulunan Global Borsa Market üzerinden NYSE’de işlem gören hisse senetleri işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Fibabanka ve Midas Menkul Değerler A.Ş. ile iş birliği sonucunda, düşük işlem ücretleri ile Fibabanka Mobil üzerinden pratik bir biçimde yatırım yapabilirsiniz. 

 

Fibabanka Mobil’i indirerek Global Borsa Market’e giriş yaptıktan sonra NYSE’de işlem gören hisse senetleri işlemlerini yapabilirsiniz. Bunun için Fibabanka Mobil ve İnternet Bankacılığı kanallarına giriş yaparak Finansal Market ya da İşlemler sekmesindeki “Yatırım” menüsünden Global Borsa Market’e girmeniz gerekir. 

 

Global Borsa Market’te işlemlerinizi hızlıca gerçekleştirebilmek için Fibabanka müşterisi değilseniz Görüntülü Bankacılık kanalı üzerinden bankanın müşterisi olmak gerekiyor. Hisse senedi alım ve satımı için ise Fibabanka’da yatırım hesabı açarak hesabınızdan para transferi yapmanız yeterli. 

 

 

NYSE Ne Zaman Açılıyor?

NYSE, hafta içi aktif olarak çalışır. NYSE Türkiye saatiyle 16.30-23.00 arasında açıktır. Bu saatler dahilinde işlem yapabilir ve yurt dışında borsalarında yatırımcı olabilirsiniz.


ABD borsalarının açık olduğu saatlere göre işlem görebilen NYSE borsasında işlem saatler içine önceden emir vermek mümkündür. Bunun için Fibabanka Mobil içinde yer alan Global Borsa Market kullanıcılarına pratik çözümler sunar.

 

Global Borsa Market üzerinden açtığınız ücretsiz yatırım hesabı ile NYSE borsasını ücretsiz olarak canlı veri ile takip edebilirsiniz. ABD borsasının belirttiği gün ve saatler dışında da işlemlerinizin daha sonra gerçekleşmesi için dilediğiniz an emir verebilirsiniz.

 

Fibabanka’da NYSE borsası ile ilgili “Sayfam” adımından takip etmek istediğiniz hisse senetlerini ekleyebilir, istediklerinizi listeden çıkarabilir ve listenizi de düzenleyebilirsiniz.

 

“Piyasalar” adımından sektör bazındaki hisse senetlerini inceleyebilirsiniz.

 

“Portföyüm” adımından giriş yaptığınızda ise tüm portföyünüzü, kar-zarar durumunuzu ve nakit ile hisse senetlerinizi takip etmeniz mümkün.

 

“İşlemler” menüsünden ise emirlerinizin takibini yapabilir, para transferi işlemlerinizi inceleyebilir ve ekstrelerinizi indirebilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

NYSE İşlem Saatlerinde Değişiklik Olur mu?

Amerikan piyasalarına dahil olduğundan 16.30-23.00 saatleri arasında gerçekleşebiliyor. ABD piyasalarındaki tatil ya da işlem saatlerinde yaşanan herhangi bir değişiklik nedeniyle Fibabanka Mobil üzerinden gerçekleştireceğini NYSE hisse senedi işlemlerinin saatlerinde değişiklik olabilir. 16.00-23.00 saatleri dışında verdiğiniz emirler, borsa açılır açılmaz iletilir.

NYSE Borsasında İşlem Limiti Var mıdır?

NYSE borsasında işlem gören hisse senedi işlemleri için işlem başına maksimum anlık işlem limiti 25.000 USD ya da 1.500 adet (lot) olarak belirlenmiş durumdadır. Bu tutarın üzerindeki işlemlere 2. işlem olarak devam edebilirsiniz.