Borsa Nedir, Nasıl Yatırım Yapılır?

Mobil Menü
Önerilen Aramalar
Müşteri Ol / Alışgidiş Noktası Ol
İnternet Bankacılığına Giriş Yap
Müşteri Ol /
Alışgidiş Noktası Ol
İnternet Bankacılığına
Giriş Yap
Sayfayı Değiştirin

Borsalar, finans dünyasında ayrıcalıklı bir yer tutan ve yatırımcılara çeşitli finansal enstrümanlarla yatırım yapma fırsatı sunan bir platformdur. Son yılların gözde yatırım araçlarından biri olarak kabul edilen borsa; hisse senetleri, borçlanma araçları ve yatırım fonları gibi menkul değerlerin alınıp satıldığı bir pazar olarak tanımlanır. Ancak borsada kullanılabilecek araçlar bununla sınırlı değildir; menkul kıymetler, döviz, emtialar, vadeli kontratlar, stok ve opsiyon sözleşmeleri gibi geniş bir yelpaze sunarak da yatırımcılara çeşitlilik imkânı tanır.

 

Borsa Nedir?

“Halka açık şirketlerin senetleri ile borçlanma araçları” borsa olarak adlandırılır. Daha açık bir ifadeyle borsa, yatırımcıların şirket hisselerini alarak onlara ortak olması sonucu para kazanmalarını sağlayan bir piyasadır. Özetle, borsa temelinde bir arz-talep ilişkisi yatar ve bu düzende ilerler.

 

Söz konusu borçlanma araçları ise borsa ile ihraç edilebilir ya da ikincil piyasada alınıp satılabilir. Vadeli kontratlar ve opsiyonlar gibi sözleşmelere de borsa ile ulaşmak mümkündür.

 

Miktarı fark etmeksizin yatırım yapmak isteyen yatırımcılar ilgili hisse senetlerinden alım talebinde bulunarak şirketlerin ortağı haline gelebilir. Borsaya yatırım yaparak tanınmış şirketlere ortak olunabilir. Söz konusu şirketler para kazandıkça yatırımcı da para kazanır.

 

Şirketler borsa ile birlikte öz sermayelerini de artırır. Borsa ile bir şirketin herhangi bir aracı olmaksızın doğrudan fon arz etmesi mümkün olurken hem şirketlerin hem de yatırımcıların borçlanma yolu ile finansman sağlamalarına imkân tanır.

 

Milyon ya da milyar değerinde ifade edilen şirket sermayelerini, her biri eşit düzeyde bir mülkiyeti temsil edecek şekilde çok sayıda paya böler. Bölünen sermayeler halka arz edilir. Söz konusu paylar ise Borsa İstanbul Pay Piyasası aracılığı ile alınır ve satılır.

 

 

Borsa Hesabı Nasıl Açılır?

Yatırım hesapları borsada yatırım yapmanızı sağlar. Borsaya giriş yapmak için finansal bir şirkette hesap açmanız gerekir. Bunun için Borsa Market’i tercih edebilirsiniz. Fibabanka Mobil ve İnternet Bankacılığı kanallarından Borsa Market ile Borsa İstanbul’da alım ve satım işlemlerinizi kolayca ve güvenle gerçekleştirebilirsiniz.

 

Fibabanka Mobil ve İnternet Bankacılığı kanallarına giriş yaptıktan sonra ‘Finansal Market’ alanından Borsa Market’e erişebilirsiniz. Ayrıca banka müşterisi değilseniz hızlı işlem yapmak için ‘Görüntülü Bankacılık’ ile Fibabanka müşterisi olmanız yeterli. Borsa Market’te girdikten sonra ise dakikalar içerisinde borsa hesabınızı açabilir hemen hisse senedi alım satımı yapmaya başlayabilirsiniz.

 

 

Borsaya Nasıl Yatırım Yapılır?

Fibabanka aracılığı ile borsada işlem yapmak çok kolay! Tamamen elektronik ortamlarda gerçekleşen bu işlemler, borsa aracılığı ile gelir elde etmeyi sağlar. Borsada yatırım yapmak için Borsa Market’i kullanılabilirsiniz.  Borsa Market üzerinden hisse senetlerine yatırım yapabilir, Borsa İstanbul verilerini canlı takip edebilirsiniz.

 

 

Borsa Endeksi Nedir?

Borsa endeksi borsada işlem gören hisse senetlerinin fiyat ve getiri gibi performanslarını ölçmeye yarayan bir göstergedir. Her hisse senedinin endeks içerisindeki ağırlığı farklılık gösterir. Dünyada aktif olarak takip edilen borsa endeksleri arasında Dow Jones, Nasdaq, S&P 500, FTSE ve DAX bulunur. Türkiye’de ise BİST 100 ve BİST 30 endeksleri ise yakından takip edilen endekslerdendir.

 

Borsa endeksleri, içerisindeki hisselerin ağırlığına göre hesaplanır. Fibabanka Mobil üzerinden İstanbul Borsa endeks fiyatlarını kolayca takip edebilirsiniz. Piyasa verilerini takip edebilmenin yanı sıra tüm endeks listesine de ulaşabilirsiniz.

 

 

Borsa Nasıl Takip Edilir?

Fiyatların nasıl ve ne zaman dalgalandığını bilebilmek ve uygun pozisyona sahip olabilmek için hisse hareketlerinin izlenmesi gereklidir. Borsa Market, hisse senetlerini ve piyasayı canlı olarak takip edebilmeniz konusunda sizlere yardımcı olur. Yalnızca Borsa İstanbul değil, Fibabanka Mobil’de yer alan Global Borsa Market ile Amerikan borsalarını da (NASDAQ ve NYSE) takip edebilir ve yatırım işlemlerinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

 

Borsa Market ile piyasadaki güncel hisse senetlerinden haberdar olabilir ve anlık borsa takibi yapabilirsiniz. Kendinize ait hesabınızdan portföyünüzü inceleyebilir ve yatırım hesabınıza dair canlı veri takibini gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede hisse senedini aldığınız şirketlerin ortağı olabilirsiniz.  Fibabanka Mobil ve İnternet Bankacılığı kanallarından birine girdikten sonra ‘Haberler’ sekmesi altındaki piyasadaki güncel hisse senetlerinin takibini yapabilirsiniz. Dilerseniz sekmedeki haberleri ayrıntılı bir şekilde okuyabilirsiniz.

 

 

Borsa İşlem Limiti Nedir?

Borsada işlem limiti, yatırımcısının yapabileceği maksimum işlem miktarını temsil eder. Fibabanka Mobil ve İnternet Bankacılığı kanallarından ulaşılabileceğiniz Borsa Market’te sizin için uygun limitlerde talep ettiğiniz işlemi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.