Mevduat Nedir?

Mobil Menü
Önerilen Aramalar
Müşteri Ol / Alışgidiş Noktası Ol
İnternet Bankacılığına Giriş Yap
Müşteri Ol /
Alışgidiş Noktası Ol
İnternet Bankacılığına
Giriş Yap
Sayfayı Değiştirin

Mevduat; bankalara yatırılan ve müşterilerin istedikleri veya belirledikleri vade içerisinde, bakiyelerinin bir kısmının ya da tamamının geri ödeneceği bir tutardır. Hızlı ve güvenli mevduat hesabı açmanın yollarından biri de Fibabanka Mobil ya da İnternet Bankacılığı kanallarını kullanarak mevduat hesabı sahibi olmaktır.


Mevduat Hesabı Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Birikimlerinizi farklı yollarla değerlendirmek için farklı mevduat hesapları vardır. Fibabanka’da birikimlerinizi Türk lirası, döviz ve altın olarak; Kiraz Hesap, Kur Korumalı Mevduat Hesabı, e-Mevduat ve Yuvam Hesap gibi vadeli mevduat hesabı ürünleriyle değerlendirebilirsiniz. Mevduat hesapları ‘vadeli’ ve ‘vadesiz’ olarak açılabilir.

 

 

Vadeli Mevduat Hesabı Nedir?

Vadeli mevduat hesabı sabit faiz ile düzenli getiri sağlayan bir bankacılık ürünüdür. Vadeli hesapta bulunan para; 1 ay, 3 ay, 6 ay ya da 1 yıl gibi belirli vadelerde belirlenen faiz oranı kadar getiri sağlar. Vade süresi uzadıkça faiz oranı, dolayısıyla da sağladığı getiri artar. Vadeli hesapta bulunan ana para miktarı ne kadar artarsa faiz kazancı da o kadar fazla olur. Vadeli mevduat hesabında vade dolduktan sonra, istenildiği zaman işleyen faiz çekilebilir. Vadeden önce para çekimi yapıldığında faiz kaybı gerçekleşir. Vadeli mevduat hesabı bankacılık ürünleri arasında çokça tercih edilen birikim ürünlerinden biridir. Banka tarafından sunulan faiz oranı üzerinden garanti bir faiz getirisi olması risksiz bir yatırım yöntemi olmasını sağlar. Vade sonunda parayı hesaptan çekebilir, vadeyi sürdürebilir veya üzerine para ilave edebilirsiniz. Eğer belirli bir birikiminiz varsa ancak herhangi bir yatırım yapmayı düşünmüyorsanız kazancınızı artırmak için vadeli mevduat hesabını tercih edebilirsiniz.

 

 

Vadeli Hesap Nasıl Açılır?

Vadeli hesap Türk lirası ya da döviz gibi birikimlerinizi yatırım ihtiyaçlarınıza uygun değerlendirme fırsatı sağlar. Vadeli mevduat hesaplarınızı ise Fibabanka Mobil veya İnternet Bankacılığı kanalları üzerinden kolayca açabilir, Fibabanka’nın sunduğu avantajlı faiz oranlarından hemen yararlanabilirsiniz.

 

 

Vadesiz Mevduat Hesabı Nedir?

Vadesiz hesap, bankacılık hizmeti alırken sahip olunan en temel hesabı ifade eder. Herhangi bir süre limiti olmayan vadesiz hesap, varlıkları saklamak için güvenli bir hesap türüdür. Vadesiz hesap para biriktirme, istenilen her an para çekme- yatırma, havale ve EFT işlemlerinizi gerçekleştirme imkânı sunar.

 

 

E-Mevduat Nedir?

Elektronik mevduat yani kısa adıyla e-mevduat, Fibabanka Mobil ya da İnternet Bankacılığı kanalları kullanılarak hızlı ve kolay açılabilen bir tasarruf hesabıdır. İnternet üzerinden açılan e-mevduat hesabının koşulları diğer mevduat hesaplarının koşulları ile aynıdır. e-Mevduatın klasik mevduat hesabı açmaktan mantık ve işlem açısından bir farkı yoktur.

 

 

Mevduat Getirisi Nedir?

Mevduat getirisi, vadeli hesabınızdan vade sonunda elde edilen gelirin kâr olarak kabul edilen kısmını ifade eder. Faiz ve ana paraların toplanması ile ortaya çıkan kazanç, mevduat kazancıdır. Mevduat için verilecek olan faiz oranları Merkez Bankası tarafından belirli aralıklar ile belirlenir. Banka ise faiz oranlarını, piyasa koşulları ve banka stratejisine göre kendi belirler.

 

 

Mevduat getirisi yatırım yaptığınız döviz cinsine, miktarına, faiz oranına ve vadeye göre değişkenlik gösterir. Mevduat hesaplarınızdan elde edeceğiniz geliri hesaplamak için Fibabanka İnternet Bankacılığı’daki Mevduat Getirisi Hesaplama sistemini kullanabilirsiniz.

 

 

Kiraz Hesap Nedir?

Kiraz Hesap avantajlı gecelik faiz oranlarıyla birikim yapan, birikim yaparken paranızı dilediğiniz gibi kullanma imkânı veren bir mevduat hesabıdır. Fibabanka’da Kiraz Hesap açarak TL, USD, EUR, GBP, Altın (XAU) ve Gümüş (XAG) ile yapacağınız işlemlerde birikimleriniz gecelik olarak vadeli mevduatta günden güne değerlenir.

 

 

Çalışkan Vadeli Hesap Nedir?

Fibabanka’da vadeli mevduat ürünlerinden biri de Çalışkan Hesap’tır. Çalışkan Hesap ödemelerinizi yapar ve birikimlerinizi de otomatik olarak gündüz Fiba Portföy A.Ş. Kısa Vadeli Borçlanma Araçları Fonu'nda gece ise mevduat faizinde değerlendirir.

 

 

Çalışkan Vadeli Hesap, hesabınızda bulunan anaparayı sizin adınıza gecelik mevduat faiziyle değerlendiren bir bankacılık ürünüdür. Çalışkan Vadeli Hesap ürününü tercih ettiğiniz takdirde talep ettiğiniz herhangi bir zaman diliminde hesabınıza para ekleyebilir ya da çıkarabilirsiniz.

 

 

Kırık Vadeli Hesap Nedir?

Kırık Vadeli Hesaplar TL, EUR, GBP ve USD cinsinden açılabilecek şekilde tasarlanır.  Müşterilere 32 ile 720 günlük vadeler arasında talep ettikleri herhangi bir günü vade sonu olarak belirleyebilme imkânı sunar.

 

 

Vadeli Altın Hesabı Nedir?

Vadeli altın hesabı, vadeli mevduat hesabı ile aynı mantığa sahiptir. Müşteriler tarafından belirlenen vade sonuna kadar altının banka tarafından belirlenen faiz oranıyla işletilmesini sağlar. Altınların hangi faiz oranı ile işletileceği ise Merkez Bankası ve bu doğrultuda banka tarafından kararlaştırılır. Vade sonunda gelir elde etmenizi mümkün hale gelir. Vadeli altın mevduat hesabınızda bulunan altınlar 100.000 TL’ye kadar devlet güvencesindedir. Vadeli altın hesabı aracılığıyla işlemler kaydi olarak yapılmakta olup altının fiziksel teslimi söz konusu değildir.

 

 

Vadeli Döviz Hesabı Nedir?

Döviz üzerinden birikim yapmak isteyenlerin tercihi olan vadeli döviz hesabıdır. Tıpkı vadeli Türk lirası hesabında olduğu gibi döviz hesabında da para vade sonunda faiz getirisi sağlar. Özellikle döviz üzerinden birikim yapmak isteyenler tarafından yaygın olarak tercih edilir.

 

 

Düzenli Gelir Hesabı Nedir?

Düzenli gelir hesabı sabit faiz oranlarından faydalanmanızı sağlar. Düzenli gelir hesabı mevduatını uzun süreli bağlamak ve gelirini de düzenli olarak kullanmak isteyen müşterilere özel bir mevduat ürünüdür. En az 366 gün ve en çok 400 gün vadeli olarak açılabilen, tercihinize göre aylık ya da 3 aylık dönemlerde faiz ödemesi seçeneği sunan standart bir vadeli hesaptır.

 

 

Sıkça Sorulan Sorular

Mevduat Faiz Nasıl Hesaplanır?

Türk lirası ve döviz birikimleri ile yatırım yapmak isteyen pek çok müşteri mevduat faiz hesabı kullanır. Yatırım ihtiyaçlarına uygun ürünler ile değerlendirme fırsatı sağlayan mevduat faiz ürünleri, farklı faiz oranlarına sahiptir.

Mevduat getirisini hesaplamak için Fibabanka İnternet Bankacılığı üzerinde bulunan mevduat getirisi hesaplama aracını kullanabilirsiniz. Mevduat getirisi döviz cinsi, mevduat tutarı, faiz oranı ve vadeye göre değişkenlik gösterir.

Mevduat Hesabı Defteri Nedir?

Mevduat hesabı defteri, mevduat hesabınıza para giriş çıkışlarının kontrol altında tutulduğu bir defter ya da belgedir. Mevduat hesaplarınızın ne kadar vade süresi ile kullanılacağı gibi pek çok farklı bilgi mevduat hesap defterinde yer alır. Mevduat hesap defteri banka tarafından oluşturulur. Müşterinin hesabı ile ilgili herhangi bir kafa karışıklığı yaşamasına engel olur.

Vadeli ve Vadesiz Hesap Arasındaki Fark Nedir?

“Vadeli ve vadesiz hesap arasındaki fark nedir?” sorusu, bankacılık hizmetleri ile ilgili çokça merak edilen sorulardan biridir. Vadesiz hesap süresizdir ve herhangi bir getiri sağlamaz. Vadeli hesap ise belirlenen gün sayısına ve banka tarafından sunulan faiz oranına göre bir kazanç elde etmenizi sağlar. Vadesiz hesap ile her an işlem yapabilir, para yatırabilir ve çekebilirsiniz. Vadeli hesaptan kazanç elde etmek için ise anaparayı vade süresince bozmamak gerekir.

Fonlu Mevduat Nedir?

Standart vadeli mevduata göre daha avantajlı faiz oranları sunuyor olması tercih edilmesini sağlar. Fonlu mevduat hesabının sağladığı önemli avantajlardan biri portföy çeşitlendirilmesine imkân tanıyor olmasıdır. Yatırımcılara fonların alternatif getirilerinden faydalanma ve birikimlerini artırma imkânı sunar.

Günlük Vadeli Hesap Nedir?

Günlük vadeli hesap ise bankada bulunan paranın 24 saat boyunca vadede tutulmasını sağlayan vadeli hesap türüdür. Günlük vadeli hesap 24 saatlik vade ile değerlendirilir ve bu süre boyunca birikiminiz değerlenir. Bu hesap sabit faiz oranı ile birlikte anaparaya eklenerek faiz getirisi ile kısa süre içerisinde kazanç sağlar. Paranızı değerlendirmek istiyor ancak ani bir şekilde gelişebilecek nakit ihtiyaçlardan endişe duyuyorsanız, günlük vadeli hesabı tercih edebilirsiniz.

Vadeli Döviz Hesabı Nedir?

Vadeli döviz mevduat hesabı belirlenen vade süresi sonunda ilan edilen oranda faiz getirisi elde etmenizi sağlayan bankacılık ürünüdür. Yeni bir vadeli hesap açıldığında vadeli para için geçerli faiz oranlarından yararlanmak mümkündür. Vadeli döviz hesabı ile sağlanacak olan faiz getirisi hesaba yatırılan toplam mevduat tutarına uygulanır.  Bu hesap ile sağlanacak olan faiz getirisi öncelikle hesaba yatırılan toplam mevduat tutarına ve kullanıcı tarafından tercih edilen vade seçeneğine daha sonra ise bankaların uygulamakta olduğu ticari politikalara göre değişiklik gösterir.

Vadeli Hesaba Para Yatırılır mı, Para Yatırılması Vadeyi Bozar mı?

Vadeli hesabınıza dilediğiniz zaman dilediğiniz kadar para yatırabilirsiniz. Ancak bu işlem hesabınızın vadesinin bozulmasına sebep olur. Hesabınızın vadesinin bozulması ise faiz getirisi kaybına neden olur.

Vadeli Hesaba Başkası Para Yatırabilir mi?

Vadeli hesaba para yatırmak için birçok farklı yöntem bulunur. Ancak bu durum faiz getirisi elde edememenize neden olur. Şube ve ATM üzerinden vadeli hesaba para yatırabilirsiniz. Bunun yanı sıra Fibabanka Mobil ve İnternet Bankacılığı kanalları üzerinden de hesabınıza para transferi ile yatırma işlemi gerçekleşebilirsiniz. Aynı bankadaki vadesiz hesaptan vadeli hesaba transfer yapmak da mümkündür. Vadeli hesaba farklı bankada bulunan hesaptan üçüncü kişiler de para yatırabilir.

Vadeli Hesaptan Para Çekilir mi?

Vadeli hesabın süresi dolmadan para çekebilirsiniz. Ancak bu durum faiz getirisi elde edememenize neden olur. Dolayısıyla vadeli hesaptan para çekilebilir ancak bu durum faiz getirisi kaybı yaşanmasına sebep olur.

Vadeli Hesap Stopaj Kesintisi Nedir?

Vadeli mevduat hesabı için faiz gelir vergisi stopaj olarak adlandırılır. Dolayısıyla vadeli hesap stopaj kesintisi, vadeli hesaba sahip pek çok kullanıcı tarafından merak edilir. Sizin adınıza banka faizden elde edilen gelir için ödenmesi gereken stopajı sizden elde edilen getirinin içinden düşer.