NASDAQ Nedir? Nasıl Hisse Alınır?

Mobil Menü
Önerilen Aramalar
Müşteri Ol / Alışgidiş Noktası Ol
İnternet Bankacılığına Giriş Yap
Müşteri Ol /
Alışgidiş Noktası Ol
İnternet Bankacılığına
Giriş Yap
Sayfayı Değiştirin

Nasdaq borsasında işlemler elektronik olarak yapılmakta olup genel merkezi New York’ta bulunan özel bir borsadır. Nasdaq, içerisinde işlem gören hisse senetlerinin piyasa değeri açısından dünyanın en büyük 2. borsasıdır. Nasdaq borsasının açılımı “National Association of Securities Dealers Automated Quotations”dır. Nasdaq borsası 1971 yılında kurulmuştur ve borsada ilk işlem 8 Şubat 1971 yılında gerçekleştirilmiştir.

 

Borsada büyük ölçekli şirketlerin hisse senetlerinin yanı sıra daha ufak ölçekli (small cap) şirketlerin de hisseleri işlem görmektedir. Nasdaq endeksinin içerisinde borsada işlem gören en büyük 100 şirketin hisse senetleri yer almaktadır. Dünyaca meşhur şirketlerin hisse senetleri Nasdaq borsasında işlem görmekte olup bu hisselerden bazıları yandaki gibidir; Apple, Adobe, Facebook, Google, Groupon, Starbucks, Tesco, Tesla hisseleri vb.

 

Nasdaq’ta işlem gören hisse senetlerinde işlem yapmak ise çok kolay. Fibabanka Mobil’de yer alan Global Borsa Market ile, 1 USD’den başlayan miktarlar ile, parçalı hisse senedi alabilir ve düşük komisyon ücretleriyle dev şirketlere yatırım yapabilirsiniz.

 

 

NASDAQ Borsasından Nasıl Hisse Alınır?

İşlemlerin elektronik ortamda gerçekleşiyor olması yatırımcılara çok büyük bir kolaylık sağlar. Bu sayede yalnızca birkaç dakika içerisinde internet üzerinden Amerikan borsasında yatırımcı olabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken Fibabanka Mobil’i kullanmaktır. Fibabanka Mobil'de yer alan Global Borsa Market ile NASDAQ borsasından kolayca hisse alabilirsiniz.

 

Fibabanka müşterisi değilseniz Görüntülü Bankacılık ile hemen müşteri olabilir, Fibabanka Mobil’de yer alan Finansal Market alanından Global Borsa Market’e girerek Nasdaq borsalarında hızlı ve güvenli işlem yapabilirsiniz.

 

 

NASDAQ Hangi Günler Açık?

Nasdaq, Amerika’da faaliyet gösteren bir borsa olarak, ABD’deki tatil günleri dışında 5 gün işlem görmektedir.

 

 

NASDAQ Ne Zaman Açılıyor? (Saatleri)

NASDAQ ticari işlemleri tatiller haricinde Pazartesi'den Cuma'ya Türkiye saati ile işlem zamanı ise 16.30 ile 23.00 aralığındadır. Bunun yanı sıra yatırımcılarına seans öncesi ve sonrası oluşturulan özel seanslara katılmaya dair de imkân tanır. Dolayısıyla NASDAQ çalışma günleri Pazartesi - Cuma günleri arasında hafta içi her gündür.

 

 

 

Sıkça Sorulan Sorular

ABD Borsası Hangi Günler Açık?

Yurt dışı borsalar arasında bulunan ve ilgi gören ABD borsası, Türkiye saatiyle 16.30 ile 23.00 arasında açıktır. Borsa yalnızca yurt dışı resmî tatil günlerinde kapalıdır. Bunun haricinde haftanın her günü belirli saatler içerisinde açıktır ve hizmet verir. Ancak Yılbaşı, Bağımsızlık Günü veya Anma Günü gibi Amerika’yı ilgilendiren günlerde borsa kapalı olur. Bu gibi günlerde Amerikan borsası üzerinde işlem yapmak mümkün değildir.

Amerika Borsasına Nasıl Yatırım Yapılır?

Amerika borsasından hisse almak için Fibabanka Mobil’de yer alan Global Borsa Market’i kullanabilirsiniz.

Fibabanka Mobil’den Finansal Market alanına girerek Global Borsa Market’e kolayca ulaşabilir, güvenli bir şekilde Amerikan borsasında yatırım yapabilirsiniz. Amerikan borsasına yatırım yapma işlemi esnasında dikkat edilmesi gereken etkenler olduğunu unutmamak gerekir. Öncesinde yeterli araştırma yapmak ve yalnızca güvendiğiniz hisseleri satın almak, birikimlerinizi kısa sürede artmasına yardımcı olur.

Amerikan Borsası Ne Zaman Açılıyor?

Amerikan borsalarında açılış saati Amerika saatine göre 09.30 saatinde başlar. Dolayısıyla borsanın açılış saati 09.30 olup Türkiye saatine göre 16.30’dur.

Amerikan borsası için kapanış zili ise Amerika Birleşik Devletleri saatiyle 16.00’da çalar. Bu saatin Türkiye için uyarlanmış hali ise 23.00’dır. Borsanın tamamen kapalı olduğu resmi tatil günleri haricinde bütün günler bu saatler arasında borsa açıktır.

Amerikan Hisse Senetleri Nasıl Alınır?

Global Borsa Market sayesinde Amerikan hisse senetleri satın almak çok daha kolay hale gelir. Fibabanka Mobil ve İnternet Bankacılığı üzerinden giriş yaparak Global Borsa Market’e ulaşabilir ve buradan hızla işlem yapabilirsiniz.

Amerikan hisse senedi alımı konusunda önemli bir ayrıcalık tanıyan bu uygulamayı kullanmak için hisse senedi hesabı sahibi olmanız gerekir. Ardından Fibabanka Mobil ve İnternet Bankacılığı kanallarında yer alan “Yatırımlar” menüsünden Global Borsa Market’e ulaşabilirsiniz. Böylelikle Amerikan hisse senetlerini alabilir ya da satabilirsiniz.

Yabancı Borsa Yatırımı Nasıl Yapılır?

Fibabanka müşterileri için sunulan bir hizmet olan Global Borsa Market, yabancı borsada hisse alıp satmanızı sağlar. Eğer yatırımlarınızı yabancı şirketlerin hisselerini satın alarak gerçekleştirmek istiyorsanız, Fibabanka tarafından sunulan bu hizmetten faydalanabilirsiniz. Global Borsa Market sayesinde yabancı borsa yatırımlarınızı birkaç dakika içerisinde gerçekleştirebilirsiniz. Sadece işlem gerçekleştirmek amacıyla değil borsa takibi yapmak amacıyla da Global Borsa Market’i kullanabilirsiniz. Böylelikle yabancı borsaları anlık olarak takip edebilir ve kısa süre içerisinde alım-satım işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Yabancı Şirket Hissesi Nasıl Alınır?

Eğer yatırımlarınızı farklı şekilde değerlendirmek istiyorsanız tercih edebileceğiniz birçok yol ve yöntem olduğunu bilmelisiniz. Yurt dışı borsalarında işlem yaparak yabancı şirketlerin hissesini alabilirsiniz. Hisselerini halka arz eden yabancı şirketlerden herhangi birini satın almak için Fibabanka Mobil’de yer alan Global Borsa Market aracılığı ile işlem gerçekleştirebilirsiniz. Fibabanka Mobil ve İnternet Bankacılığı üzerinden ulaşabileceğiniz Global Borsa Market, yabancı şirket hissesi almanızı sağlar.

Yurt dışı Borsalarında Nasıl İşlem Yapılır?

Yurt dışı borsalarında işlem yapma son yıllarda pek çok yatırımcı tarafından tercih edilen bir yatırım aracıdır. Bu durum yurt dışı borsalarında nasıl işlem yapılacağına dair yapılan araştırmaların da artmasını sağlar.

“Yurt dışı borsalarında nasıl işlem yapılır?” sorusuna Fibabanka Mobil İnternet Bankacılık araçları sayesinde yapılabileceği yanıtı verilebilir. Bu sayede siz de internet üzerinden yurt dışı borsalarında işlem yapabilir ve hisse alıp satabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey Fibabanka Mobil’den kolayca ulaşabileceğiniz Global Borsa Market’ten yararlanmaktır. Böylelikle dakikalar içerisinde yurt dışı borsalarında işlem yapabilirsiniz.

Yabancı Hisse Nasıl Alınır?

Yabancı hisse senedi almak son zamanların tercih edilen yatırım araçlarından biridir. Yurt dışında yer alan şirketler tarafından halka arz edilmiş hisseler, yabancı hisse olarak adlandırılır. Yabancı hisseleri satın almak yurt dışında yatırım yapmak anlamına gelir. Fibabanka Mobil’de yer alan Global Borsa Market üzerinden yabancı hisse satın alma işlemlerinizi hızla gerçekleştirebilirsiniz.

Yurt Dışı Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Yurt dışından hisse senedi almak çeşitli sebepler dolayısıyla tercih edilen bir yatırım türüdür. Yurt dışında yer alan şirketlerin pek çoğu da hisse senetlerini halka arz eder. Yurt dışı hisse senedi alarak, yurt dışında yatırımcı olmak, gelir elde etmek ve yatırımlarınızı çeşitlendirmek mümkündür.