Dolar Kuru Nedir?

Mobil Menü
Önerilen Aramalar
Müşteri Ol / Alışgidiş Noktası Ol
İnternet Bankacılığına Giriş Yap
Müşteri Ol /
Alışgidiş Noktası Ol
İnternet Bankacılığına
Giriş Yap
Sayfayı Değiştirin

Dolar Kuru Nedir?

Dolar kuru, dolar para biriminin diğer para birimlerine karşı ifade ettiği sayısal değerdir. Dolar kuru belirlenirken serbest piyasalarda döviz kuru talebi göz önünde bulundurulur. Doların yerel para birimlerine karşı oluşan kuru ve piyasadaki kurların tamamı talebe göre şekillenir.

 

 

Dolar Nasıl Alınır?

Fibabanka Mobil’den hızlıca erişebileceğiniz FX Market ile dolar alım satım işlemlerinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Dilediğiniz döviz ve kıymetli maden cinsleri üzerinden de alım satım işlemlerinizi dakikalar içerisinde gerçekleştirebilirsiniz.

 

 

Dolar Hesabı Nasıl Açılır?

Fibabanka’da dolar hesabı açmak istiyorsanız Fibabanka Mobil ve İnternet Bankacılığı kanallarını kullanabilirsiniz. Fibabanka Mobil üzerinden herhangi bir saat sınırlaması olmadan bu kanallardan 7 gün 24 saat boyunca dolar ve euro cinsinden Kiraz Hesap’ınızı açarak, birikimlerinizi değerlendirmeye başlayabilirsiniz.

 

 

Dolar Alım Satımı Nasıl Yapılır?

Hızlı ve kolay bir şekilde dolar alıp satmak istiyorsanız Fibabanka Mobil ve İnternet Bankacılığı kanallarını kullanabilirsiniz. Fibabanka Mobil’de Finansal Market alanından kolayca ulaşabileceğiniz FX Market ile döviz ve kıymetli maden alım-satım işlemlerinizi dakikalar içerisinde gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik FX Market ile “Kurlar” sayfasına giriş yapabilir ve anlık olarak kur takibi de yapabilirsiniz.

 

 

FX Market aracılığıyla dolar üzerinden işlem yapmak istiyorsanız “al” ve “sat” butonlarına basmanız yeterlidir. Bu sayede istediğiniz döviz ve kıymetli madenin alım ve satım işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. FX Market’in “Emir ekle” özelliği ile istediğiniz kur seviyesi için emir bırakabilir, “Alarm ekle” özelliği ile de döviz ve kıymetli maden cinslerinden herhangi birine dair kur bilgisi kaydederek istediğiniz seviyeye ulaştığında bildirim alabilirsiniz.

 

 

Dolar Alış ve Satış Nedir?

Dolar alış ve satış, güncel kur üzerinden dolar dövizi alıp satma işlemine verilen isimdir. Bu işlemi ise Fibabanka’nın FX Market platformundan güvenle gerçekleştirebilirsiniz.

 

 

Dolar Altın Paritesi Nedir?

Parite para birimlerinin birbirine oranını ifade etmek amacıyla kullanılan bir terimdir. Para birimlerinin faiz oranları ve ülkenin içinde bulunduğu ekonomik koşullar pariteleri etkiler. Bunun yanı sıra paritenin değişkenlik göstermesini sağlayan çok sayıda etken bulunduğunu dile getirmek mümkündür. İsminden de anlaşılacağı üzere dolar altın paritesi, dolar ile altının karşılaştırıldığı paritedir.

 

Parite çiftinde ilk para birimi baz döviz adıyla adlandırılır. İkinci yani değişken para birimi ise karşıt döviz adıyla anılır. Kar ve zararın hesaplanmasında kullanılan para birimi paritedir.

 

 

Dolar Endeksi Nedir?

Dolar endeksi foreks piyasasında en yaygın kullanılan endekslerden biridir. Dolar endeksi Amerikan dolarının diğer önemli para birimleri karşısındaki performansını ölçmek için kullanılır. Kısaltılmış hali DXY olarak bilinir. Altı para biriminin ağırlıklı ortalamasını hesaplayarak Amerikan dolarının genel gücünü yansıtan bir endekstir.

 

DXY; Euro, Japon yeni, İngiliz sterlini, Kanada doları, İsviçre frangı ve İsveç kronu para birimlerinin ağırlıklı ortalaması alınarak oluşturulur. DXY endeks yükseldiği takdirde Amerikan dolarının diğer para birimleri karşısında güçlendiği görülür. Eğer endeks düşerse, bu durum Amerikan dolarının diğer para birimleri karşısında düşüşünü sembolize eder. DXY değeri yüze yakın olursa bu durum Amerikan dolarının genel olarak güçlü kabul edilmesini sağlar.

 

 

Dolar Hesaplama Nasıl Yapılır?

Fibabanka’nın döviz çevirici hesaplama aracı ile birçok farklı kur üzerinden hesaplama işlemlerinizi hızlı ve kolayca yapabilirsiniz. Kurları anlık takip ederken yatırım kararlarınızı güvenle alabilirsiniz.